IGHP w Sejmie o sharing economy

17.12.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego 6 grudnia podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przedstawiła stanowisko branży hotelarskiej w sprawie krótkoterminowego najmu mieszkań. IGHP reprezentowali wiceprezesi Krzysztof Szadurski i Tomasz Pieniążek.

Już dwa lata temu IGHP przedstawiła swoje stanowisko Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a w tym roku Ministerstwu Sportu i Turystyki. W trakcie posiedzenia w dniu 6 grudnia 2018 r. dotyczącego planów wprowadzenia przepisów prawnych regulujących ekonomię współdzielenia w obszarze turystyki w Polsce przedstawiciele Izby ponownie wyjaśnili postulaty branży w tej kwestii.

Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP, zwrócił uwagę, że sharing economy nie dotyczy wyłącznie branży hotelarskiej i wpływa negatywnie na sąsiadujących mieszkańców oraz politykę mieszkaniową i przestrzenną gmin.  - To zjawisko rozwijające się bardzo dynamicznie w sposób niekontrolowany jest powodem problemów wielu miast na całym świecie – powiedział Krzysztof Szadurski. 

Wyjaśnił, że branża hotelarska nie obawia się konkurencji ze strony podmiotów z obszaru sharing economy, ponieważ hotelarze na co dzień rywalizują o gości ze sobą. - Chodzi nam przede wszystkim o dwie kwestie. Pierwszą z nich jest uczciwa konkurencja, czyli równe warunki gry – obostrzenia prawne, podatki itp. Chcemy, żeby podmioty funkcjonujące jako przedsiębiorcy, obowiązywały te same co branżę hotelarską warunki gry. Na nieuczciwej konkurencji tracą wszyscy – branża, gminy. Druga kwestia, na której nam bardzo zależy, to sprawa bezpieczeństwa gości i praw konsumenckich. Postulaty IGHP zostały już przedstawione Komisji Europejskiej w ramach działań lobbingowych HOTREC, którego członkiem jest Izba – podkreślił Szadurski.

Przypomniał, że Komisja Europejska w tym roku wskazała firmie Airbnb zapisy regulaminów niezgodne z europejskim prawem konsumenckim, np. dotyczące informacji o cenie końcowej czy sposobie załatwiania reklamacji.  To są sprawy wyraźnie uregulowane w Unii Europejskiej i powinny być również adresowane do przedsiębiorców wywodzących się z sharing economy. 

Zdaniem IGHP, warunkiem wstępnym, który częściowo rozwiąże problemy, jest rejestracja lokali przeznaczonych na rynek wynajmu krótkoterminowego. - Takie mieszkanie musi mieć identyfikujący numer, który jest udostępniany wszędzie, przede wszystkim na platformach pośredniczących w wynajmie. To ułatwi statystykę i jest dobrym narzędziem również dla gmin – przekonywał Krzysztof Szadurski.

Do ustalenia przez ustawodawcę pozostaje też określenie granicy pomiędzy krótko a długoterminowym wynajmem, czyli tzw. próg ilościowy. 

Konieczna jest również współpraca z portalami, które muszą informować użytkowników, o tym, czy oferta jest prywatna czy profesjonalna. Dzięki temu konsument jest właściwie poinformowany. 

- Chodzi nam też o odpowiedzialność osób, które przyjmują gości i o obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mówimy też o minimalnych standardach wyposażenia i bezpieczeństwa, które są bardzo dokładnie określone w przypadku hoteli, jak drzwi przeciwpożarowe, oddymianie, gaśnice itp. W naszej opinii, uregulowanie powyższych kwestii pozwoli na ucywilizowanie zjawiska sharing economy – powiedział Krzysztof Szadurski.

Według oceny IGHP, w Polsce jest ponad 30 tysięcy lokali przeznaczonych na krótkoterminowy wynajem, głównie w dużych miastach, a także region gór i obszar nadmorski. Dzisiaj to już nie tylko portal Airbnb, ale też portal booking.com, który bardzo mocno zajął się obszarem wynajmu mieszkań.

Krzysztof Szadurski odniósł się również do kwestii inwestycji w formie condo i aparthoteli, które są coraz bardziej popularne. Stwierdził, że jeżeli inwestycja jest realizowana od początku jako obiekt usługowy z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i innymi wymogami jak dla obiektów hotelarskich, to nie widzimy tu problemu. 

Wiceprezes Tomasz Pieniążek podkreślił, że celem IGHP nie jest ograniczanie usług krótkoterminowego wynajmu mieszkań, ale ich uregulowanie i egzekwowanie przez Państwo. - Nawet jeśli Państwo dzisiaj próbuje egzekwować aktualne przepisy dotyczące prowadzonej działalności, to kary są śmiesznie niskie w stosunku do zysków. Apelujemy także o próbę zacieśnienia egzekucji Państwa w obszarach, gdzie prawo już funkcjonuje – powiedział Tomasz Pieniążek.

W trakcie posiedzenia Komisji przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki przedstawili aktualny status działań w obszarze regulacji sharing economy. Wśród posłów członków Komisji dominowały głosy, by wszyscy, którzy wynajmują mieszkania, robili to zgodnie z prawem, a działalność powinna być ewidencjonowana i opodatkowana. Ważnym aspektem jest też niedopuszczenie do rozwoju szarej strefy.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij