Hotel może odliczać podatek VAT naliczany przy zakupie usług gastronomicznych

12.09.2008
  1. Strona główna
  2. Hotel może odliczać podatek VAT naliczany przy zakupie usług gastronomicznych

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z 4 września 2008 roku. Jest to pomyślna wiadomość dla naszej branży i dla tych hotelarzy pośród nas, którzy korzystają z zewnętrznych usług gastronomicznych.

Jak podaje Rzeczpospolita w swoim artykule z dnia 11.09.2008 , Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z 4 września 2008 potwierdził, że właściciel hotelu, przedsiębiorca świadczący usługi hotelowe, który zapewnia też gościom posiłki, może odliczyć podatek naliczony przy zakupie usług gastronomicznych. Spór dotyczył ograniczeń z art. 88 ust. o VAT, szczególnie tego co należy rozumieć pod pojęciem usługi turystycznej. Ustawa VAT nie zawiera definicji usługi turystycznej i dlatego właściwym jest rozumienie zakresu tego pojęcia zgodnie z art.3 pkt.1 ustawy o usługach turystycznych w myśl, której usługa hotelowa wchodzi w zakres usług turystycznych. W wyroku swoim NSA powołuje się również na zasadę neutralności VAT; mówiącą, że ciężar ekonomiczny podatku VAT ostatecznie obciąża konsumenta, a nie podmioty jedynie uczestniczące w obrocie danej usługi.
 
Jako Izba wyrażamy zadowolenie z pozytywnego rozstrzygnięcia problemu nękającego wielu hotelarzy i mamy nadzieję, że decyzja NSA w sposób definitywny rozwiąże ten problem.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij