Działania Izby w sprawie podatku VAT

24.09.2008
  1. Strona główna
  2. Działania Izby w sprawie podatku VAT

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich członków jak również pozostałych przedsiębiorców hotelowych w kraju zaniepokojonych brakiem jednoznacznej interpretacji Ministerstwa Finansów odnośnie stosowania procedury „VAT-marża” (sytuacją powstałą po 1 stycznia 2008 roku w wyniku nowelizacji Art. 119 Ustawy o podatku od towarów i usług) Izba Gospodarcza HP zwróciła się do Ministra Finansów Pana Jana Rostowskiego z wnioskiem o wydanie w trybie Art.14a Ordynacji podatkowej, interpretacji w sprawie zgodnego z obowiązującymi w Unii Europejskiej zasadami stosowania prawa podatkowego.

Interpretacja MF w sposób jednoznaczny i definitywny powinna wykluczyć zastosowanie art. 119 Ustawy o podatku od towarów i usług do usług hotelarskich, sklasyfikowanych w sekcji H Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług.
 
Nasza Izba, w piśmie do Pana Ministra wnioskowała również o dokonanie zmiany brzmienia nazwy Rozdziału 3 Działu XII Ustawy o podatku od towarów i usług z „Szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki” na zgodny z Dyrektywą 2006/112/WE Rady „Procedura szczególna dla biur podróży”.
 
Mamy nadzieję, że nasze działania doprowadzą do zakończenia wielomiesięcznego okresu niepewności wielu hotelarzy, którzy korzystając z zewnętrznych usług gastronomicznych nie mają jasności co do właściwego stosowania przez nich prawa podatkowego i ponoszą na wszelki wypadek dodatkowe koszty działalności obniżające ich konkurencyjność na rynku.
 
Realizacja naszych wniosków, zgodnych z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej, z niepokojem oczekiwana przez przedsiębiorców hotelowych w naszym kraju, zakończy wielomiesięczny okresu trwania w niepewności odnoszącej się do właściwego stosowania przez nich prawa podatkowego i nie obniży konkurencyjności polskiego przemysłu gościnnego w stosunku do innych krajów europejskich, stanowiącej kolejne zagrożenie dla turystyki przyjazdowej do Polski. Będzie to również praktyczny wyraz realizacji konstytucyjnej zasady państwa prawnego.

(-)Krzysztof Wojtkiewicz
Dyrektor Generalny IGHP

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij