7. Forum Hotelarzy IGHP z rekordową frekwencją

04.10.2022
 1. Strona główna
 2. Aktualności
 3. Szczegóły aktualności

Cztery wystąpienia gości specjalnych, cztery panele dyskusyjne, ponad 250 uczestników – za nami VII Forum Hotelarzy IGHP. Wydarzenie odbyło się 6 września 2022 roku w hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Coroczne Forum, na którym spotykają się członkowie Izby, cieszy się coraz większym zainteresowaniem hotelarzy.

Uczestników wydarzenia powitał prezes IGHP Ireneusz Węgłowski oraz wiceprezes Tomasz Pieniążek, który prowadził tegoroczne Forum. Następnie głos zabrała dyrektor generalna Sofitel Warsaw Victoria Aneta Lewandowska oraz goście specjalni. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy w wypowiedzi wideo powiedział, że IGHP jest jednym z najważniejszych partnerów do rozmów o problemach polskiej turystyki i opracowania konstruktywnych rozwiązań. Podkreślił, że funkcja szefa Rady POT sprawowana przez prezesa IGHP świadczy o tym, że Izba ma realny wpływ na kształt turystyki. Z kolei Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej mówił o tym, że problemy branży turystycznej dotykają nas wszystkich. Jest przekonany, że z tej trudnej sytuacji wyjdziemy obronną ręką i mocniejsi. Podczas wystąpienia ponownie zadeklarował partnerstwo dla branży hotelowej.

Następnie ekspertka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW, TEP, przedstawiła prezentację pt. „Aktualna i prognozowana sytuacja gospodarcza Polski i jej wpływ na rynek hotelowy w krótkiej i długiej perspektywie”.

O pozytywnych skutkach dla branży hotelowej w krajach UE, które wprowadziły system kategoryzacji Hotelstars Union mówił Markus Luthe, prezes HSU. Wyraził nadzieję, że współpraca z polską branżą hotelarską będzie owocna i również w Polsce wkrótce zostanie wprowadzona kategoryzacja HSU.

Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy działań IGHP w interesie branży hotelarskiej przedstawił Ireneusz Węgłowski. Zapowiedział też, że planowane działania Izby na najbliższy czas skupią się wokół 4 obszarów: ryzyka energetyczne, nowe regulacje dla branży, centrum monitoringu rynku turystycznego i centrum kształcenia nauczycieli. Na zakończenie wystąpienia podziękował członkom Izby za okazane zaufanie.

Pierwszy panel dyskusyjny poprzedziła prezentacja Dominika Borka, dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, który omówił wpływ planowanych zmian w przepisach prawnych na funkcjonowanie rynku hotelarskiego. Ich celem jest wzmocnienie ochrony konsumenta, wyeliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, podniesienie poziomu świadczonych usług i bezpieczeństwa oraz upowszechnienie międzynarodowych standardów w zakresie usług hotelarskich. D. Borek nawiązał również do dyskutowanej możliwości wprowadzenia klasyfikacji HSU w Polsce.

Wystąpienie było wstępem do dyskusji, w której udział wzięli dr Dominik Borek, dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marcin Górzyński, prezes zarządu Holiday Inn Resort oraz Elżbieta Lendo, prezes zarządu fundacji Polskie Hotele Niezależne. Panel moderował Ireneusz Węgłowski. Dla hotelarzy najpilniejszą sprawą pozostaje regulacja najmu krótkoterminowego i sankcje dla nieuczciwych przedsiębiorców.

Drugi panel pt. „Nowoczesne technologie w hotelarstwie” poprowadził Piotr Dwurnik, dyrektor regionalny IGHP w woj. świętokrzyskim. O aspektach ekologicznych i ekonomicznych wykorzystania nowych technologii w hotelach rozmawiali przedstawiciele firm dostawców usług i produktów dla hotelarstwa: Anna Oleksiak z Elavon, Robert Nakonieczny z firmy Tarasola, Łukasz Cyrwus z LG, Adam Osowski z UPC oraz Joanna Sobczyk z Winterhalter Polska.

Uczestnicy Forum mogli przez cały dzień poznać ofertę firm oferujących produkty i usługi dla hoteli oraz porozmawiać z przedstawicielami partnerów wydarzenia na specjalnie przygotowanych stoiskach.

Kolejna dyskusja dotyczyła wyzwań dla branży hotelarskiej w kontekście zagrożeń związanych z rynkiem energii w Polsce, a poprowadził ją Tomasz Pieniążek. Udział w panelu wzięli: Katarzyna Sobierajska, wiceprezes zarządu ZE PAK S.A., była minister ds. turystyki, Maciej Bando, b. prezes Urzędu Regulacji Energetyki, ekspert rynku energii, Piotr Dziewa z Orbis oraz Wiesław Jacheć, właściciel hotelu Racibor. Eksperci byli zgodni, że należy wziąć pod uwagę możliwe ograniczenia w poborze energii, które mogą być wprowadzone, gdy inne środki zawiodą. Hotelarze już inwestują w systemy i urządzenia, które będą bardziej energooszczędne i rozwiązania, jak np. agregaty prądotwórcze.

W ostatnim panelu pt. "Perspektywy rozwoju rynku hotelowego w opiniach dziennikarzy branżowych" dyskutowali przedstawiciele mediów: Rafał Szubstarski z Hotelarza, Adam Gąsior z waszaturystyka.pl, Rafał Krzycki z Horeca Business Club, Filip Frydrykiewicz z turystyka.rp.pl oraz Michał Kalarus z THINK MICE. Moderatorem rozmowy był wiceprezes IGHP Krzysztof Szadurski. Zdaniem dziennikarzy, największym wyzwaniem dla branży na najbliższy czas pozostaje kryzys energetyczny.

Podsumowaniem intensywnego dnia Marcin Mączyński, sekretarz generalny i wiceprezes Tomasz Pieniążek zamknęli merytoryczną cześć wydarzenia.

Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja z wręczeniem nagród „Gwiazdy IGHP”, a Forum zakończyła zabawa przy muzyce DJ-a.

Dziękujemy wszystkim hotelarzom za aktywny dział w dyskusjach, za wszystkie miłe słowa i rozmowy w kuluarach.

Szczególnie dziękujemy sponsorom VII Forum Hotelarzy IGHP!

SPONSOR PLATYNOWY:

 • Elavon

SPONSORZY ZŁOCI:

 • Winterhalter Polska
 • LG
 • UPC Polska
 • Tarasola

SPONSORZY SREBRNI:

 • Antonius Caviar
 • Duni Group Polska
 • Profitroom
 • Les Higiena Sp. z o.o.
 • Granuldisk
 • TUF Software SA
 • SENSOR-ONLINE
 • Gorzelnia Chopin - Chopin Vodka
 • MERCO SK
 • Lanwar

Zdjęcia z wydarzenia są dostępne pod linkiem: https://ighp.photonesto.com/g/vii-forum-ighp , hasło dostępu: victoria

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij