IGHP w Senacie o oczekiwanym wsparciu państwa dla branży turystycznej

12.06.2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Konferencja „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?” odbyła się 9 czerwca w Senacie RP. Udział w niej wzięli wiceprezesi IGHP Krzysztof Szadurski i Tomasz Pieniążek, którzy podkreślali, że branża turystyczna, która aktualnie znajduje się w stanie zapaści, aby przetrwać, potrzebuje natychmiastowego wsparcia finansowego.

- W czasie prześcigania się w obietnicach wyborczych spotkaliśmy się w Senacie, żeby poważnie porozmawiać o problemach branży turystycznej. Zastanowić się, co zrobić, żeby Polakom zapewnić bezpieczne, spokojne wakacje, co zrobić, żeby branża turystyczna podźwignęła się z zapaści spowodowanej pandemią ‒ powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając konferencję „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?”.

W wydarzeniu uczestniczyli prezydenci, burmistrzowie i przedstawiciele samorządów miast, których funkcjonowanie jest silnie związane z branżą turystyczną, m.in. Kołobrzegu, Sopotu, Darłowa, Szklarskiej Poręby, a także reprezentanci ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP podkreślił, że branża znajduje się w stanie zapaści i w tej chwili potrzebuje gotówki, żeby przetrwać. – Jeżeli nie mamy gości w hotelach, a nasza branża generuje bardzo wysokie koszty stałe: koszty pracowników, koszty utrzymania nieruchomości, obsługi kredytów, to potrzebujemy gotówki. Gdy goście stopniowo zaczną znowu przyjeżdżać do hoteli, to możemy zacząć mówić o początku wychodzenia z kryzysu. Wtedy będziemy potrzebować pomocy w formie różnorodnych ulg, przede wszystkim podatkowych, tj. niższy VAT, niższe inne podatki – tłumaczył Krzysztof Szadurski. Dodał, że jeśli branża nie otrzyma wsparcia płynnościowego, to nie będzie już kogo ratować.

W ocenie b. prezesa Polskiej Izby Turystyki Jana Korsaka epidemia spowodowała katastrofę branży turystycznej, zablokowała ją globalnie. To budzi poważne obawy o przyszłość tego niezwykle prężnie rozwijającego się dotychczas sektora gospodarki. We współpracy rządu, samorządu i biznesu potrzebne jest jak najszybsze opracowanie strategii, skoordynowanego programu pomocowego.

Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki poseł Ireneusz Raś omówił, przygotowany z jego inicjatywy, projekt ustawy o instrumencie wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych w zakresie realizacji planów wypoczynkowych w latach 2020‒2022 w związku z pandemią COVID-19. Podkreślił, że główną ideą projektu jest to, by pomóc polskim firmom działającym w turystyce, a jednocześnie pozwolić polskim rodzinom już najbliższe wakacje spędzić w Polsce. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie, obowiązującego do 30 czerwca 2022 r., jednorazowego czeku turystycznego wartości 500 zł na realizację planów wypoczynkowych w kraju.

Zabierający głos w dyskusji wskazywali również na konieczność regulacji dotyczących najmu krótkoterminowego. Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim proponowała, by na platformach informujących o usługach turystycznych, np. Booking.com, nie zamieszczać ofert obiektów, które nie spełniają wymogów sanitarnych. Uczestnicy konferencji podnosili też, że „tarcze antykryzysowe” ‒ choć widoczny był w nich brak konsekwencji i interwencji w turystce ‒ stanowiły wsparcie, nie wiadomo jednak, co dalej, kiedy już upłyną 3 miesiące ich obowiązywania.

Podsumowując dyskusję, senator Kazimierz Kleina ocenił, że wynika z niej, iż brakuje dokładnej analizy sytuacji branży turystycznej, działań długoterminowych i współpracy przy ich opracowywaniu. Senator wyliczył również postulaty przedstawicieli samorządów i branży turystycznej, która oczekuje: jasnego komunikatu, kiedy nastąpi otwarcie polskich granic, klarownej wizji promocji polskiej turystyki, nowej strategii działania branży, deklaracji rządu, jakie zostaną podjęte działania, kiedy po 3-miesięcznym wsparciu branża turystyczna nie podniesie się z upadku. Zaznaczył, że kluczowa powinna być koordynacja decyzji w tej sprawie w poszczególnych resortach. Zadeklarował także dalsze wsparcie Senatu, m.in. podejmowanie odpowiednich inicjatyw legislacyjnych.

„Likwidacja niepewności branży to nasz postulat do rządu” ‒ podkreślił na zakończenie senator Marcin Bosacki.

Źródło: senat.gov.pl

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij