HOTREC zaleca firmom i pracownikom odpowiedzialne działanie oraz wzywa władze publiczne do wsparcia podczas wzrostu zachorowań na COVID-19

11.03.2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

HOTREC oraz EFFAT (Europejska Federacja Związków Zawodowych ds. Żywności, Rolnictwa i Turystyki) doradzają firmom i pracownikom, aby przestrzegali wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponieważ epidemia COVID-19 ma poważny i negatywny wpływ na sektor hotelarsko-gastronomiczny, HOTREC i EFFAT wzywają instytucje europejskie i państwa członkowskie do podjęcia wszelkich niezbędnych środków, w porozumieniu z partnerami społecznymi, w celu wsparcia sektora.

- Państwa członkowskie i firmy powinny postępować odpowiedzialnie i stosować się do oficjalnych zaleceń WHO oraz władz państwowych, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz gości w branży turystycznej i turystycznej - skomentował Jens Zimmer Christensen, przewodniczący HOTREC.

- Firmy powinny opracować plany postępowania w sytuacjach podejrzenia zarażenia COVID-19 w ich siedzibach. Firmy w ścisłej współpracy z pracownikami i ich przedstawicielami powinny także dążyć do znalezienia rozwiązań, które pozwolą rozwiązać problem tymczasowego wpływu wzrostu liczby zachorowań na zatrudnienie, by uniknąć zwolnień pracowników i redukcji miejsc pracy - stwierdził Kristjan Bragason, sekretarz generalny EFFAT.

Myj ręce regularnie, użyj płynu dezynfekcyjnego z alkoholem do rąk, kaszl i kichaj w łokieć; unikaj uścisków dłoni i uścisków; regularnie oczyszczaj powierzchnie, które są często dotykane - to niektóre ze złotych zasad zalecanych przez władze publiczne i partnerów społecznych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Zaleca się również, aby pracownicy zdalnie kontaktowali się z usługami opieki zdrowotnej oraz swoimi pracodawcami (np. telefonicznie). Jeśli podejrzewają, że mogą być zarażeni, powinni pozostać w domu do czasu wyjaśnienia swojego stanu zdrowia.

EFFAT i HOTREC wzywają rządy do udzielenia wsparcia firmom i pracownikom w celu zaradzenia wpływowi na zatrudnienie i sytuację przedsiębiorstw (np. ulgi podatkowe, pożyczki na płynność krótko- lub średnioterminową, tymczasową pracę w skróconym wymiarze) oraz wzywają państwa UE do uruchomienia pomocy. Partnerzy społeczni będą współpracować, aby znaleźć rozwiązania dotyczące zatrudnienia.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij