Po wakacjach bez faktur na podstawie paragonu

02.07.2019
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Od 1 września przedsiębiorcy nie będą już mogli wystawiać faktur na podstawie paragonów. Wyjątek stanowi sytuacja, jeśli na paragonie znajdzie się NIP nabywcy. Rząd przyjął projekt zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa Finansów.

Po wakacjach nie będzie można wystawiać faktur na podstawie zwykłych paragonów. Obecnie każdy przedsiębiorca ma nawet blisko 4 miesiące, by paragon zamienić na fakturę.

Ministerstwo Finansów zmianę tłumaczy walką z nieuczciwymi praktykami i uszczelnianiem VAT-u. Zdaniem resortu finansów, takie działania generują straty budżetu państwa sięgające ok. 1,5 mld zł rocznie.

Kary za łamanie przepisów poniosą obydwie strony. Będzie to kwota równa 100 proc. kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze.

Okres ochronny będzie dotyczył tylko paragonów wystawionych przed 1 września. Czyli na każdy paragon wzięty do 31 sierpnia 2019 r. przedsiębiorca będzie miał trzy miesiące na odebranie faktury. Jednak zakupione towary czy usługi od 1 września muszą na paragonie mieć wskazany NIP, by móc na nie wystawić fakturę. Od momentu wejścia w życie nowelizacji, to na sprzedawcach spocznie obowiązek zmiany wewnętrznych procedur i informowania o zmianach w prawie swoich klientów.

Źródło: money.pl

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij