HOTELE W EUROPIE, Raport MKG, wrzesień 2018

06.11.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Dobre wyniki hoteli jesienią potwierdzają stabilny rozwój branży od początku roku. Niektóre kraje odnotowały wyjątkowo wysoki wzrost wskaźnika RevPAR. Ogólnie, w porównaniu do września 2017 roku, wartość tego wskaźnika wzrosła o 3,2%. Poprawa wyników objęła w różnym stopniu wszystkie kategorie hoteli. Hotele 3* i 5* wzrost RevPAR zawdzięczały głównie podniesieniu średnich cen noclegów (odpowiednio o 2,9% i 5,9%). Hotele 2* i 4* osiągnęły wzrost wartości RevPAR bez znaczącego wzrostu frekwencji.

Podkreślić należy, że nie wszystkie kraje osiągnęły wzrost wyników. Trzy kraje uzyskały dwucyfrowy wzrost RevPAR w stosunku do września ubiegłego roku: Węgry (+17%), Austria (+13,3%) i Francja (+10,9%). Wyniki te osiągnięto przede wszystkim dzięki podniesieniu średnich cen noclegów. Wzrosły one na Węgrzech o 16,6%, w Austrii o 13,3% i we Francji o 8,9%. Ponadto Grecja odnotowała znaczący wzrost RevPAR (+8,5%), stanowiący kontynuację dobrych wyników w lecie, dzięki podniesieniu średnich cen noclegów o 11%.

 

Niemcy, Holandia i Belgia utrzymują stabilną sytuację w zakresie wartości RevPAR ze zmianą odpowiednio o 2,6 %, 0,7 % i 0 %, co zapewnia utrzymanie poziomu atrakcyjności tych krajów z punktu widzenia inwestycji hotelarskich.

 

Inne kraje odnotowały jednak dalszy spadek wyników. Są to, przede wszystkim, Portugalia, Hiszpania i Włochy, gdzie spadek był największy wynosząc odpowiednio - 6,1%, - 4,5% i - 3%. Wielkie miasta tych krajów (Barcelona, Madryt, Lizbona i Mediolan) odnotowały spadek wartości RevPAR o około 10%.

 

Inne kraje, takie jak Republika Czeska (RevPAR - 1,6%), Zjednoczone Królestwo (RevPAR -1,3%) i Łotwa (- 0,4%) uzyskały gorsze wyniki niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Należy jednak podkreślić, że Łotwa w okresie pierwszych 9 miesięcy bieżącego roku uzyskała wzrost RevPAR o 13%.

 

Szwajcaria, Malta i Luksemburg odnotowały spadek wartości RevPAR odpowiednio o 1,8%, 2% i 2,5%. Nastąpiło to niezależnie od faktu, że Zurych osiągnął wzrost RevPAR o 3,9%, przy wzroście średniej ceny noclegów o 1,3% i frekwencji wynoszącej 89,7%.

 

Powyższe wyniki wskazują na pozytywny trend rozwoju hotelarstwa europejskiego w tym roku, czego potwierdzeniem jest osiągnięcie frekwencji sięgającej 81,4% w końcu września.

 

Raport MKG, wrzesień 2018

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij