Nowy cykl szkoleń IGHP z finansów w gastronomii

05.11.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

„Zarządzanie wynikiem w gastronomii hotelowej” to nowy cykl szkoleń organizowany przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Szkolenie, które zostało opracowane specjalnie na potrzeby hotelarzy, właścicieli hoteli i szefów kuchni, poprowadzi ekspert Grzegorz Kazubski.

Szkolenie pt. „Zarządzanie wynikiem w gastronomii hotelowej” to solidna i konkretna dawka wiedzy przekazywana uczestnikom w przystępny i ciekawy sposób. W trakcie wykładu zostaną omówione podstawowe parametry z zarządzania kosztem surowca, tj. food cost i menu engineering, a także procedury operacyjne, w tym remanent „spis z natury”, zadania działu sprzedaży, koordynatorów księgowości czy szefów kuchni. Ekspert prowadzący szkolenie przedstawi również najciekawsze studia przypadku i odpowie na wszelkie pytania uczestników.

Autorem szkolenia jest Grzegorz Kazubski, znany na rynku gastronomicznym praktyk z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu restauracjami, a aktualnie dyrektor generalny hotelu Malbork by DeSilva. Grzegorz Kazubski pełnił wcześniej stanowisko dyrektora ds. gastronomii w Hotelu TED, zarządzał Centrum Szkoleniowym Makro Cash & Carry Polska, a także przez wiele lat pełnił funkcję kierownika zespołu ds. produkcji gastronomicznej w Grupie Orbis SA.

Cykl szkoleń obejmuje spotkania w 14 miastach. Koszt dla członków IGHP wynosi 299 zł + VAT, dla członków Harmony Polish Hotels 399 zł + VAT, a pozostałych 499 zł + VAT.

Harmonogram i linki do zapisów znajdują się poniżej. Wkrótce kolejne terminy!

Kraków, 24.11 - https://gkrakow.konfeo.com/pl/groups

Gdańsk, 08.12- https://ggdansk.konfeo.com/pl/groups

Kołobrzeg, 15.12 - https://gkolobrzeg.konfeo.com/pl/groups

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij