HSU cyklicznie unowocześnia kryteria oceny jakości hoteli

10.09.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Modyfikacja kryteriów oceny jakości hoteli w ramach systemu Hotelstars Union na lata 2020-2025 była tematem spotkania grupy roboczej HSU, które odbyło się 7 września w Berlinie. Dyskutowane zmiany dotyczyły m.in. zrównoważonego rozwoju, nowych technologii, szczególnie w dziedzinie komunikacji, a także wellness i spa. W pracach HSU Polskę reprezentowali przedstawiciele Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Hotelstars Union powstał w 2004 roku z inicjatywy HOTREC, czyli europejskiej federacji organizacji hotelarzy i gastronomów. Należy do niego obecnie 17 krajowych organizacji hotelarskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Holandia, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Szwecja.

 

Podstawowym celem organizacji jest wdrażanie jednolitego, nowoczesnego systemu kategoryzacji hoteli w Europie. System ten obejmuje zestaw około 270 punktowanych kryteriów. Dotyczą one przede wszystkim tych elementów działalności i wyposażenia hoteli, które bezpośrednio wpływają na komfort pobytu i jakość usług świadczonych gościom. W systemie określono pięć kategorii hoteli. Uzyskanie każdej z nich wymaga zdobycia odpowiedniej liczby punktów. Ponadto ustalone są kryteria, których spełnienie, niezależnie od liczby uzyskanych punktów, warunkuje zakwalifikowanie do kolejnej kategorii.

 

Podstawowy element systemu, tj. kryteria określające zakwalifikowanie hoteli do odpowiednich kategorii, podlega cyklicznym modyfikacjom. Dynamika ta jest niezbędna ze względu na stały postęp technologiczny, zmiany w strukturze popytu i sytuacji ekonomicznej krajów Europy. Stąd też co pięć lat Hotelstars Union dokonuje modyfikacji zestawu kryteriów kategoryzacyjnych. Spotkanie w Berlinie było kolejną sesją roboczą przygotowującą projekt modyfikacji kryteriów, które obowiązywać będą od roku 2020. Dyskusje dotyczyły, między innymi zmian związanych z aktualną problematyką zrównoważonego rozwoju oraz dostosowaniem niektórych kryteriów do stosowania nowych technologii, szczególnie w dziedzinie komunikacji. Rozważano także sprawy punktacji elementów wellness i spa w aspekcie kategoryzacji hoteli w wielkich miastach i miejscowościach wakacyjnych. W dyskusji pojawiły się także głosy dotyczące uproszczenia i większej przejrzystości niektórych kryteriów.

 

Kolejnym etapem prac nad modyfikacją kryteriów kategoryzacyjnych na lata 2020-2025 będzie posiedzenie Komitetu Zarządzającego Hotelstars Union, które odbędzie się w Krakowie 17 października 2018, w przededniu Zgromadzenia Ogólnego HOTREC.         

    

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wraz z organizacjami hotelarzy Francji i Gruzji jest od ubiegłego roku członkiem obserwatorem Hotelstars Union.                

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij