HOTELE W EUROPIE - raport MKG, lipiec 2018

10.09.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Po znacznej poprawie wyników hoteli europejskich w czerwcu, lato okazało się nieco mniej korzystne. Niezależnie od pozytywnych, w zasadzie, wyników uzyskanych w Belgii, Holandii, Turcji i na Łotwie odnotowano istotne różnice z obniżeniem tempa wzrostu w Szwajcarii i w Polsce. W porównaniu z lipcem 2017 roku, hotele Europy uzyskały wzrost frekwencji o 1,1 punktu procentowego, dochodząc do 78,5% wykorzystanych pokoi. Podobny wzrost dał się zauważyć w zakresie średnich cen noclegów (+3,5% do 113,4 euro).

Wzrost tych wskaźników spowodował podniesienie wartości RevPAR o 4,9% do kwoty 89 euro. Pozytywny trend można było zauważyć we wszystkich kategoriach, jednak hotele 5* uzyskały najlepszy wynik RevPAR (+9,3%). Pozostałe kategorie utrzymały dobre wyniki ze wzrostem wartości RevPAR: w hotelach 3* o 5,7% i w hotelach 4* o 4,2%. Wzrost średniej ceny noclegów o 2,1% zrekompensował niewielkie obniżenie frekwencji (- 0,2 punktu procentowego) w hotelach 2*, pozwalając na uzyskanie wzrostu RevPAR o 1,8%.

Podsumowanie dotychczasowych miesięcy wypada pozytywnie. Dynamika wzrostu utrzymuje się praktycznie we wszystkich krajach. W największych krajach Europy Zachodniej utrzymał się stabilny poziom wzrostu RevPAR: we Francji +8,7%, w Wielkiej Brytanii +5% i w Niemczech +0,1%, podczas gdy wzrosty o ponad 10% uzyskały Belgia (+15,9%) i Holandia (+11,3%).

W Europie Południowej dobry wynik uzyskały Włochy (+4,7%). Hiszpania utrzymała wynik dodatni (+0,2%), korzystając z sukcesów Madrytu (RevPAR +10,8%) i Walencji (+10,7%), podczas gdy wartość RevPAR w Barcelonie obniżyła się o 5,6%. Portugalia utrzymała wzrost wartości RevPAR o 6,9%. Poprawa wyników Grecji (+8,3%) nastąpiła w wyniku wzrostu średnich cen noclegów o ponad 10%. Umożliwiło to uzyskanie w ciągu dotychczasowych miesięcy roku 2018 wzrost RevPAR o 11,6%.

Dwa kraje były wyjątkami w tym miesiącu Szwajcaria (-1,9%) i Polska (-4,1%). W roku 2018 Węgry odnotowały najwyższy wzrost wartości RevPAR od 2016 roku wynoszący 28,8%. Było to, przede wszystkim, spowodowane organizacją Mistrzostw Świata w Pływaniu w Budapeszcie. Na początku lata średnie ceny noclegów obniżyły się o 8,2%, ale frekwencja była na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku (-0,8 punktu procentowego), osiągając jednak 84,1%. Całość obrazu dopełniają: Łotwa (+11%), Austria (+6,6%) oraz Republika Czeska (+3,8%), gdzie frekwencja wyniosła ponad 80%.

Pomimo niższej frekwencji niż w lipcu 2017 roku dobre wyniki większości krajów kontynentu wskazują na pozytywne rozpoczęcie tegorocznego sezonu letniego.

Na przestrzeni ubiegłych dwunastu miesięcy wartość europejskiego RevPAR wzrosła o 4,8%, dzięki podniesieniu średnich cen noclegów 2,9%.

Reasumując, przemysł hotelarski Europy uzyskał w lipcu zadowalające wyniki. Większość krajów odnotowała wzrost wartości RevPAR w stosunku do ubiegłego roku, w tym niektóre kraje uzyskały wzrosty nawet dwucyfrowe. Region Beneluksu oraz Francja utrzymały swój stabilny rozwój, podczas gdy tradycyjni liderzy (Hiszpania, Portugalia i Grecja) zachowują swoje pozycje.

Raport MKG, lipiec 2018 r.

 

 

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij