Hotele w Europie - raport MKG Hospitality za marzec 2018

30.05.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

W marcu bieżącego roku odnotowano dalszą poprawę wyników hoteli w zachodniej i południowej Europie. Natomiast w Niemczech, Luksemburgu, Austrii i w Polsce wartość RevPAR nieznacznie obniżyła się, przede wszystkim ze względu na zróżnicowane terminy ferii wielkanocnych w Niemczech.

Hotele europejskie uzyskały wzrost wartości RevPAR w styczniu o 4,7% i w lutym o 5%. W marcu wyniki nadal są pozytywne wynosząc +2,6%. Wynik ten zawdzięczać należy raczej wzrostowi cen o 1,5% (z 99,5 do 101 Euro) niż wyższej o 0,8 punktu procentowego frekwencji, która wzrosła z 68,8% do 69,6%.

Marzec był szczególnie pomyślny dla hoteli 5*, w których wartość wskaźnika RevPAR wzrosła o 8% w wyniku frekwencji wyższej o 2,8 punktu procentowego i wzrostowi średnich cen noclegów o 3,6%. Hotele pozostałych kategorii odnotowały nieznaczny wzrost frekwencji i umiarkowany wzrost średnich cen noclegów (stabilny w hotelach 4*).

Wyniki osiągnięte w w poszczególnych krajach różniły się, jednak ogólny wynik przemysłu hotelowego Europy w marcu był pozytywny. Niemcy, Luksemburg i Austria odnotowały spadek wartości RevPAR odpowiednio o 4,2%, 3,9% i 1.8%. Wartość RevPAR w Polsce obniżyła się o 0,8%. We wszystkich tych krajach obniżyła się frekwencja, o 5,4 punktu procentowego w Luksemburgu i co najmniej o jeden punkt w Niemczech, Austrii i w Polsce. Jeżeli chodzi o ceny to Niemcy były jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie średnie ceny noclegów w obniżyły się w marcu o 1,7%. Przyczyniły się do tego zmiany w niemieckim kalendarzu ferii Wielkanocnych, który tradycyjnie wpływa na koniunkturę hoteli w tym kraju. Można oczekiwać poprawy tych wyników w kwietniu.

Dobre wyniki w marcu osiągnęła Belgia, gdzie wartość RevPAR wzrosła o 5,3%. Podobnie wyglądały Hiszpania i Włochy ze wzrostami RevPAR odpowiednio o 5,2% i 8,5%. Te dynamikę wzrostu uzyskano, przede wszystkim dzięki zmianie średnich cen noclegów. Republika Czeska uzyskała wzrost RevPAR o 4,9%   w wyniku znacznego wzrostu frekwencji (+2,5 punktu procentowego), podczas gdy Francja odnotowała wzrost RevPAR o 6,8% dzięki wzrostowi obu tych czynników.

Imponujący wzrost wartości RevPAR odnotowano w pięciu krajach europejskich. Są to: Holandia (+14,8%), Portugalia (+18,3%), Łotwa (+19,4%), Węgry (+19,4%) i Grecja (+20,1%). Holandia, Portugalia i Węgry odnotowały znaczny wzrost średnich cen noclegów – odpowiednio o 10,4%, 15,6% i 15,8%. Na Łotwie frekwencja skoczyła o 9 punktów procentowych, podczas gdy średnie ceny pozostały stabilne. W Grecji wysoki wzrost  RevPAR wynikał z podniesienia średnich cen noclegów o 9,8% i frekwencji wyższej o 5,8 punktu procentowego

Ogólnie rynki tzw. „peryferyjnych” krajów kontynentu kontynuowały tendencje wzrostu podczas gdy rynki Niemiec i krajów z nimi związanych nieco zwolniły.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij