Oświadczenie HOTREC w sprawie Booking. com

25.04.2015
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Luksemburg/Bruksela 24 kwietnia 2015 roku.

Członkowie HOTREC, europejskiego stowarzyszenia hoteli. restauracji i kawiarni, podczas swojego 70 – ego Zgromadzenia Ogólnego, wymienili poglądy i ustalili treść oświadczenia na temat decyzji podjętej przez urzędy do spraw konkurencji Francji, Włoch i Szwecji w dniu 21 kwietnia 2015 roku.

Dotyczyła ona podjęcia przez Booking. com zobowiązań rozstrzygnięcia spraw konkurencyjności cen noclegów w tych krajach opartych dotąd na zasadach klauzuli równości /parity clause/.

Treść oświadczenie Zgromadzenia Ogólnego HOTREC przedstawia się następująco:

1. HOTREC podkreśla, że klauzula równości nie sprzyja konkurencyjności.

2. Europejska branża hotelarska nie zgadza się na ograniczenie przez takie zobowiązania swobody ustalania i negocjowania cen w innych niż internetowe środach komunikacji /telefon, fax, inne/.

3. HOTREC uznaje wspomniane decyzje za pierwszy, acz nie wystarczający krok w kierunku rozwiązania tej sprawy.

4. HOTREC nie jest przekonany o pozytywnych skutkach tych zobowiązań.

5. HOTREC bierze pod uwagę, że istnieją obecnie w Europie dwa równie uprawnione podejścia do rozwiązania spraw klauzuli równości w kontaktach hotelowych: metoda negocjacji przyjęta we Francji, Włoszech i Szwecji oraz metoda całkowitego zakazu klauzuli najwyższego uprzywilejowania obowiązująca w Niemczech.

6. Członkowie HOTREC rozważą możliwość odwołania się od tych decyzji do urzędów do spraw konkurencji krajów członkowskich.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij