Stanowisko HOTREC w sprawie regulacji spraw zakwaterowania turystów w obiektach prywatnych („sharing economy”)

12.11.2015
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Uczestnicy Walnego Zgromadzenia HOTREC, które odbyło się w Hadze. w dniach 5-6 listopada 2015 roku, przyjęli dokument określający stanowisko organizacji w sprawie tzw. „sharing economy” w zakresie zakwaterowania turystów w Europie, chodzi o noclegi udzielane odpłatnie turystom w obiektach prywatnych nie będących hotelami. 

Sprawa ta od lat budzi kontrowersje natury prawnej, ekonomicznej i społecznej. Z noclegów w takich obiektach i usług wyspecjalizowanych w tej dziedzinie OTA korzysta stale rosnąca ilość turystów. HOTREC wielokrotnie zwracał uwagę na potrzebę uregulowania sytuacji w tej dziedzinie, w sposób gwarantujący bezpieczeństwo turystów i zapewniający warunki uczciwej konkurencji w branży hotelarskiej. Chodziło także o to, żeby usługodawcy w strefie „sharing economy”, podobnie jak hotelarze, ponosili stosowne obciążenia podatkowe.

W wyniku licznych konsultacji i dyskusji odbywanych niejednokrotnie z udziałem przedstawicieli organizacji działających w tej strefie, Zgromadzenie Ogólne HOTREC przyjęło następujący 10-punktowy program zmierzający do sytuacji, w której strefa „sharing economy” w zakwaterowaniu turystycznym funkcjonować będzie w sposób odpowiedzialny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju:

1. Uznanie, w przepisach prawnych, krótko-terminowego zakwaterowania w prywatnych obiektach za zakwaterowanie Turystyczne.
2. Ustalenie procedury rejestracji i licencjonowania.
3. Włączenie informacji o krótko-terminowym zakwaterowaniu w prywatnych obiektach w krajowych statystykach turystyki.
4. Wdrożenie standardów w zakresie bezpieczeństwa i prowadzenie odpowiednich inspekcji.
5. Przestrzeganie zobowiązań podatkowych.
6. Kontrola tożsamości turystów zgodnie z przepisami Konwencji Schengen.
7. Ochrona praw pracowników.
8. Ochrona jakości życia w sąsiedztwie obiektów.
9. Zapewnienie wyraźnego rozróżnienia między obiektami mieszkalnymi i komercyjnymi.
10. Regulacja rozmieszczenia prywatnych obiektów krótko-terminowego zakwaterowania turystycznego.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij