HOTELE W EUROPIE GRUDZIEŃ 2015, RAPORT MKG

15.02.2016
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

W ostatnim miesiącu 2015 roku rynki hotelarskie niektórych krajów europejskich wyraźnie odczuły skutki ataków terrorystycznych w Paryżu 13 listopada. Spowodowało to stagnację wyników ekonomicznych branży hotelowej w Europie, mimo znacznej dynamiki sektora w kilku krajach kontynentu.

Przemysł hotelowy Europy w grudniu, nie wykazał różnicy w stosunku do grudnia ubiegłego roku osiągając poziom RevPAR 49,6 Euro. Wzrost średniej ceny noclegu o 1,6% do poziomu 86,3 Euro w zestawieniu z jednoprocentowym spadkiem frekwencji, która wyniosła 57,5%, zdecydował o stagnacji rynku w grudniu 2015 roku. Powyższe dane wynikające z konsekwencji ataków terrorystycznych dla największych rynków hotelarskich kontynentu spowodowały grudniową stagnację mimo osiągnięcia przez kilka krajów dwucyfrowych wzrostów procentowych wskaźnika RevPAR. Hotele kategorii 4* odegrały decydującą rolę w zachowaniu poziomu RevPAR w grudniu (wzrost 0,7%), podobnie jak hotele 2* ze wzrostem 1,3%. Segment 3* był w stanie osiągnąć wyniki na poziomie ubiegłego roku (-0,3%). Wynik hoteli 5* był niższy i wynosił -2,8%.
 
Mimo, że konsekwencje ataków terrorystycznych były złagodzone przez przyjazdy na szczyt klimatyczny w Paryżu, to jednak wartość wskaźnika RevPar we Francji w grudniu obniżyła się o 7,5%. Na dodatek do wielu rezygnacji z zamówionych noclegów w Paryżu ucierpiał także rynek hotelarski Lyonu, gdzie dzień po atakach w Paryżu odwołano coroczny Festiwal Świateł.
 
Hotele Londynu odczuły także skutki tragedii w Paryżu i zakończyły miesiąc spadkiem RevPAR o 2,8%. Znaczna waga rynku hotelowego metropolii londyńskiej w przemyśle hotelowym Zjednoczonego Królestwa spowodowała, że mimo niezłych wyników hoteli innych miast kraju wartość wskaźnika RevPAR wzrosła zaledwie o 0,9%.
 
Belgia odczuła dotkliwie konsekwencje ataków w Paryżu i wartość RevPAR obniżyła się w grudniu o 18,2%. Mimo to ogólny wzrost RevPAR tego kraju za 12 miesięcy 2015 roku wyniósł 4,5%.
 
W Niemczech wyniki ekonomiczne hoteli w grudniu różniły się znacznie w poszczególnych miastach (5% spadek Rev PAR w Monachium, wzrost o 1,6% w Berlinie, stagnacja we Frankfurcie...). Mimo, że dynamika rynku była niższa niż w poprzednich miesiącach, ogólnie kraj uzyskał wzrost tego wskaźnika o 2%. Tragiczne zdarzenia w nocy sylwestrowej mogą jednak wpłynąć na sytuację hoteli niemieckich w pierwszych tygodniach roku 2016.
 
Przemysł hotelowy Grecji jest nadal w trudnej sytuacji ze względu na napływ uchodźców z Syrii (RevPAR -0,6%). Inne kraje Europy osiągnęły znacznie lepsze wyniki. RevPAR Luksemburga wzrósł o 13,1% dzięki przyjazdom w ostatnim miesiącu prezydencji Unii Europejskiej.
 
Republika Czeska (+14,8), Hiszpania (+13,3%), Polska (+11,3%) i Holandia (+10,1%) to kolejne kraje gdzie wzrost wskaźnika RevPAR był dwucyfrowy w grudniu 2015 roku.
 
Warto podkreślić, że w Holandii i w Hiszpanii hotele mniejszych miast i miejscowości osiągnęły w grudniu lepsze wyniki od stołecznych. Rynek krajowy w tych krajach w mniejszym stopniu odczuł skutki ataków terrorystycznych niż hotele stolic, których potencjalni klienci z innych krajów często rezygnowali z podróży.
 
Ogólnie grudniowe wyniki ekonomiczne rynku hotelowego w Europie wskazują na stagnację. Zaznacza się przy tym duże zróżnicowanie trendów w poszczególnych krajach.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij