HOTELE W EUROPIE STYCZEŃ 2016, RAPORT MKG HOSPITALITY

08.03.2016
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Rok 2016 rozpoczyna się wzrostem wyników branży hotelarskiej w prawie wszystkich krajach Europy. Francja jednak, w dalszym ciągu odczuwa skutki ataków terrorystycznych w listopadzie ubiegłego roku. Natomiast Hiszpania i kraje Europy Wschodniej osiągają najlepsze wyniki w pierwszym miesiącu nowego roku.

Po okresie stagnacji w końcu 2015 roku europejskie łańcuchy hotelowe rozpoczynają rok 2016 wzrostem wskaźników ekonomicznych w styczniu.
Frekwencja wzrasta nieznacznie (+0,2%) osiągając 52,8% przy stabilnej średniej cenie noclegu 85,4 Euro. Ten wzrost umożliwia podniesienie wskaźnika RevPAR o 0,4% i osiągnięcie wartości 45,9 Euro.

W segmencie 3* frekwencja umożliwiła niewielki wzrost RevPAR, podczas gdy średnie ceny noclegów pozostawały na tym samym poziomie bądź nieznacznie obniżały się.

Segmenty 2* i 4* to jedyne kategorie, które wykazały umiarkowaną poprawę wszystkich wskaźników, a szczególnie średniej ceny noclegu (+0,6% w hotelach 2* i +0,7 w hotelach 4*). Umożliwiło to wzrost wskaźnika RevPAR odpowiednio o 0,6% i 1%.

We Francji znaczna ilość odwołanych rezerwacji z powodu listopadowych zamachów utrudnia odrobienie strat i 5,5% obniżenie wskaźnika RevPAR. Zjawisko to mniej odczuwa się na prowincji. Spadek wyników ekonomicznych hotelarstwa we Francji jest największy w Europie i kraj ten jest jednym z niewielu wykazujących pogorszenie wyników w styczniu.

Wielka Brytania wykazuje niewielki spadek wskaźnika RevPAR (-1,3%) z powodu pewnego obniżenia frekwencji i średniej ceny noclegu.

Podobnie jak Paryż, Londyn odczuwa pewne trudności ale nie budzi to obaw o rozwój turystyki w roku 2016, który byłby kolejnym szóstym rokiem wzrostu w tej dziedzinie. Trzeba jednak podkreślić, że funt sporo stracił na wartości w ostatnich tygodniach.

Na południu Starego Kontynentu, Portugalia odnotowała wzrost wskaźnika RevPAR o 2,3% mimo obniżenia liczby przyjazdów do kraju.

Słabsze wyniki osiągnęły Włochy Grecja. We Włoszech obniżyły się średnie ceny noclegów, podczas gdy Grecja odczuwa skutki kryzysu ekonomicznego i napływu uchodźców z Bliskiego Wschodu. Należy jednak pamiętać, że turystyka przyjazdowa do obu krajów koncentruje się w lecie i styczeń jest tradycyjnie miesiącem niekorzystnym dla branży hotelarskiej.

W innych krajach Europy daje się zauważyć duże zróżnicowanie wskaźników ekonomicznych branży. W Belgii, która także odczuła skutki wypadków w Paryżu, następuje poprawa wyników na początku roku (RevPAR +1,1%) głównie z powodu wzrostu średniej ceny.

Niemcy i Austria odnotowują około 2% wzrostu RevPAR w styczniu. Holandia kontynuuje wzrost wyników w roku 2015 osiągając podniesienie wartości RevPAR o 8,2% zarówno z powodu wysokiej frekwencji jak poziomu średnich cen.

Podobna sytuacja ma miejsce w Luksemburgu.

Najlepsze wyniki osiągnęła Hiszpania i kraje Środkowej i Wschodniej Europy. Hiszpania, która przez cały rok 2015 osiągała rekordowe wyniki przyjazdów do kraju rozpoczęła nowy rok wzrostem średniej ceny o 7,3%, co w połączeniu z dobrą frekwencją umożliwiło osiągnięcie dwucyfrowego wzrostu wskaźnika RevPAR (+14%).

Kraje Środkowej i Wschodniej Europy uzyskały najwyższy wzrost średnich cen i frekwencji na kontynencie osiągając podobnie jak Hiszpania rekordowe wartości wskaźnika RevPAR.

W Polsce RevPAR wzrósł w styczniu o 17,6%. Polscy hotelarze skorzystali z organizacji w ich kraju mistrzostw Europy w piłce ręcznej i serii imprez we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury. Polska będzie w tym roku gospodarzem Światowych dni Młodzieży, co przyniesie dalsze pozytywne efekty branży hotelarskiej kraju.

Republika Czeska (+16,2%) oraz Węgry (+13,1%) to kolejne kraje o wysokim wzroście wskaźnika RevPAR w styczniu.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij