KOMUNIKAT KOMISJI EUROPEJSKIEJ NA TEMAT GOSPODARKI WSPÓŁDZIELENIA (COLLABORATIVE ECONOMY).

13.07.2016
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Na początku czerwca 2016 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat zawierający wytyczne dla państw członkowskich dotyczące gospodarki współdzielenia.

Komunikat bierze pod uwagę pozytywne aspekty tego zjawiska, wskazując jednocześnie, kierunki stosowania obowiązujących praw Unii Europejskiej w zakresie funkcjonowania „collaborative economy”.
Komunikat nie zajmuje się ogólną analizą zjawiska, koncentrując się na omówieniu kilku najważniejszych jego elementów takich jak, warunki dostępności rynkowej, ochrona konsumentów, sprawy zatrudnienia, podatków i odpowiedzialności prawnej. Nie jest on dokumentem wiążącym dla rządów i organów Unii Europejskiej. Wskazuje natomiast metody interpretacji i wdrażania stosownych elementów prawa unijnego w tej dziedzinie.
W odniesieniu do ochrony konsumentów, a szczególnie w aspekcie Dyrektywy nt. Nieprawidłowych Praktyk Komercyjnych, komunikat wyraźnie wskazuje, że trwale świadczone usługi (np. wynajmowanie mieszkań na krótkie okresy w ciągu całego roku) winny być objęte regulacjami tej Dyrektywy.
W zakresie dostępu do rynku, usługodawcy świadczeń gospodarki współdzielenia nie powinni w zasadzie podlegać rygorom licencji i rejestracji, z wyjątkiem sytuacji, gdy ściśle zdefiniowany interes społeczny tego wymaga. Zakazy i restrykcje jakościowe stosować należy tylko w ostateczności.
Dyrektywa Komisji Europejskiej nt. Usług dotyczy w zasadzie wszystkich usługodawców niezależnie od częstotliwości świadczenia usług. Niemniej jednak Komunikat sugeruje, aby osoby świadczące usługi okazjonalnie nie były traktowane jako zawodowi usługodawcy.
W dziedzinie spraw podatkowych Komunikat wyraźnie wskazuje na potrzebę traktowania usługodawców w sferze gospodarki współdzielenia na takich samych zasadach, jak innych uczestników rynku usług.
Zachęca się tu kraje członkowskie do korzystania w w tym celu z możliwości platform internetowych zajmujących się dystrybucją usług w tym zakresie. Kraje członkowskie powinny ustalić system opodatkowania, który stworzy warunki dla uczciwej konkurencji dla wszystkich podmiotów świadczących takie same usługi.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij