Uzdrowiska mocno kuszą kuracjuszy

17.02.2009
  1. Strona główna
  2. Uzdrowiska mocno kuszą kuracjuszy

W Świeradowie-Zdroju powstało centrum SPA w stylu japońskim. W Cieplicach czekają na budowę basenów. Już nie wystarczy mineralna woda i podstawowa baza zabiegowa. Wczasowiczów trzeba kusić coraz to bardziej nowoczesnymi i unikatowymi kuracjami. W Świeradowie-Zdroju otwarto w ubiegłym tygodniu pierwsze wśród dolnośląskich uzdrowisk nowoczesne centrum SPA w stylu japońskim.

W podziemiach zaadaptowano kilka pomieszczeń o pow. 180 m kw., w których jednorazowo z zabiegów może korzystać 20 osób. Są tam: dwa jacuzzi solankowe, wanny do kąpieli, kapsuła zabiegowa, łóżka do okładów i masaży, sauna na podczerwień, a także bar tlenowy. Wszystkie kąpiele odbywają się w wodzie zdrojowej ze świeradowskich ujęć. Nowością są kąpiele w miodzie, piwie lub mleku - Ponadto okłady na ciało z kawioru, czekolady i kokosu, a także masaże gorącymi kamieniami - wylicza jednym tchem prezes uzdrowiska Świeradów-Zdrój Dorota Gi-żewska.
 
Do południa ze SPA korzystają kuracjusze skierowani przez NFZ lub ZUS, a popołudniami każdy chętny - Przyjechałam specjalnie do Świeradowa-Zdroju, bo przed wojną cała moja rodzina jeździła tu na kuracje - wspomina Elke Schwacke z Berlina. - Najbardziej kuszą mnie okłady z kawioru - dodaje ze śmiechem.

W ciągu ostatnich dwóch lat inwestycje w świeradowskim uzdrowisku pochłonęły 5 mln zł. W tym roku ma to być kolejne 2 mln zł, w tym spora część z funduszy Unii Europejskiej.

Oprócz inwestycji w swoją bazę uzdrowiska znajdują nowe zastosowania posiadanych złóż naturalnych. W Świeradowie-Zdroju z pomocą specjalistów z Politechniki Wrocławskiej udało się wyodrębnić z wody radonowej dwutlenek węgla. - Będzie on wykorzystywany do przeprowadzania nowych zabiegów leczących nadciśnienie i poprawiających układ krążenia - wyjaśnia Elżbieta Wegner, dyrektor ds. medycznych. Od maja dr Marek Krześniak z Akademii Medycznej w Warszawie prowadzi badania dotyczące wpływu radonu na gospodarkę węglowodanową organizmu.

Również w Cieplicach trwają remonty. - Modernizacje bazy hotelowo-zabiegowej zaczęły się już kilka lat temu. Od 2000 roku zainwestowaliśmy ponad 14 mln zł - mówi Robert Moskwa z zarządu Uzdrowiska Cieplice. Teraz planuje się stworzenie kompleksu wodnego i odnowy biologicznej.

W Cieplicach stawiają głównie na wodę termalną, która gromadzi się głęboko pod ziemią. Badanie źródeł geotermalnych w Karkonoszach rozpoczął już w latach 70. dr Adam Fistek, uznany w kraju hydrolog i geolog uzdrowiskowy. Przebadał wszystkie źródła położone na obszarze 400 km kw. W 1998 r. dowiercił się w Cieplicach do głębokości 2000 m, gdzie natrafił na wodę o temp. 87 st. C. W innym odwiercie woda ma temperaturę 67 st. C - Zamierzamy wykorzystywać tak ciepłą wodę w basenach termalnych, a nawet do ogrzewania naszych obiektów - mówi Robert Moskwa.

Wody termalne będą także wykorzystane w aquaparku, który ma powstać w Cieplicach na terenie fabryki PM Poland, na skraju parku Zdrojowego. Inwestycja ma kosztować ok. 50 mln złotych. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie z UE. Konkurs nie jest jeszcze rozstrzygnięty, ale już są kontrowersje dotyczące lokalizacji. Dotyczą sąsiedztwa aquaparku z przedszkolem.

Na razie trwają ustalenia, a mieszkańcy mają nadzieję, że w tym roku budowa basenów termalnych wreszcie ruszy. O ich powstaniu mówi się od 1996 roku - W Cieplicach powstanie zespół basenów otwartych i krytych - mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry. Będą też usługi SPA i rehabilitacyjne. Nie zabraknie zjeżdżalni i ślizgawek dla dzieci i młodzieży. - Nie mogę już się doczekać tych basenów - mówi 27-letnia Zofia Góralczyk. - To wstyd, że do tej pory nie powstały - dodaje.

W wodach, z których korzysta Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa znajduje się radon - pierwiastek, który odmładza i pomaga w problemach z potencją. Z tego właśnie powodu z kąpieli w basenach radonowych chętnie korzystają niemieccy kuracjusze, którzy do miasta pod Stogiem Izerskim przyjeżdżają od dawna. Dzięki odmładzającym właściwościom radonu Świeradów-Zdrój nazywany jest również Doliną Młodości. Zarówno powietrze jak i woda oraz gleba przesycone są emanacją radu, który jest unikalny w skali Europy. Kąpiele radonowe zalecane są również dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządów ruchu oraz układu oddechowego.

Żródło: POLSKA Gazeta Wrocławska - Mariusz Junik

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij