Działania IGHP w sprawie Praw Autorskich i Pokrewnych

23.01.2009
  1. Strona główna
  2. Działania IGHP w sprawie Praw Autorskich i Pokrewnych

Kontynuując wcześniejsze działania i po przeprowadzonych kolejnych szerokich konsultacjach z członkami naszej Izby, Zarząd IGHP w dniu 09.12.2009 w porozumieniu z  Małopolską Izbą Hotelarską „Gremium" oraz grupą hotelową Polish Prestige Hotels, w imieniu wszystkich swoich członków stanowiących potencjał około 30000 pokoi hotelowych, wystąpił do Podsekretarz Stanu w Departamencie Turystyki MSiT Pani Katarzyny Sobierajskiej z pismem wyrażającym  zaniepokojenie kierunkiem przyjętych zmian w  projekcie nowej  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i niektórych innych ustaw z 26.09.2008 roku, która została przesłana do uzgodnień międzyresortowych.

Występując w imieniu środowiska hotelarzy reprezentowanego przez kilka organizacji samorządowych, Izba Gospodarcza  wyraziła zaniepokojenie kierunkiem zmian uwidocznionych w projekcie z 26.09.2008 roku. uważając za konieczne uwzględnienie w  nowelizowanej ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych powołania jednej organizacji zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi, uprawnionej do pobierania  opłat w imieniu pozostałych, udziału przedstawicieli branży hotelowej i gastronomicznej w nowo powoływanym w ustawie organie, który określałby  czytelne kryteria ustalania wysokości i  rodzajów opłat z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Jednocześnie Izba zadeklarowała  gotowość uczestnictwa doświadczonych przedstawicieli naszego środowiska w pracach legislacyjnych nad tą tak ważną dla naszego środowiska ustawą.

Ponieważ, wcześniejszy projekt ze zmianami do tej ustawy nie został przesłany  przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do konsultacji społecznej naszej Izbie, zwróciliśmy się do Pani Minister Katarzyny Sobierajskiej o przedstawienie naszych uwag w konsultacjach międzyresortowych.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij