Podatek minimalny w hotelach – propozycja MF opóźnionego terminu zapłaty

20.03.2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Przedstawiciele środowiska hotelarskiego przy wsparciu Andrzeja Gut-Mostowego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju prowadzili w ostatnich tygodniach rozmowy w Ministerstwie Finansów nt. zmiany interpretacji przepisów dotyczących podatku minimalnego od najmu w budynkach komercyjnych. Tymczasem MF ogłosiło 19 marca 2020 r. swoją propozycję rozwiązań w tej sprawie w ramach pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorstw, z której wynika, że płatnicy tego podatku będą mogli opóźnić zapłatę za miesiące marzec-maj do 20 lipca.

- Bardzo nas cieszy wiadomość o proponowanym przedłużeniu przez Ministra Finansów terminu zapłacenia podatku minimalnego, zwłaszcza, że pandemia koronawirusa drastycznie pogorszyła sytuację finansową całej branży hotelarskiej w Polsce – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP.

IGHP już dawno podjęła działania przeciwko tzw. podatkowi minimalnemu w hotelach. Pod koniec września 2019 roku IGHP wraz z Konfederacją Lewiatan zwróciła się do Ministra Finansów z pismem, w którym przekonywała, że nie można gościa hotelowego stawiać na równi z najemcą. Izba i Konfederacja prezentowały wspólne stanowisko, że usługa noclegowa to nie najem powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz.

Z kolei w grudniu 2019 roku obie organizacje zwróciły się z apelem do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz o analizę tego problemu i zwrócenie uwagi na fakt, że przepisy, których celem miało być ograniczenie agresywnej optymalizacji podatkowej na rynku nieruchomości komercyjnych, w praktyce obciążą i ograniczą działalność firm hotelarskich w Polsce.

Ostatnie pisma w tej sprawie IGHP wystosowała do resortu finansów 4 marca oraz w przededniu terminu zapłaty podatku 19 marca 2020 roku.

– Zapowiedź odroczenia płacenia podatku przyjmujemy z zadowoleniem, jednak naszym celem jest przekonanie Ministra Finansów, że ten rodzaj podatku w ogóle nie powinien być stosowany w hotelach. Pragnę podziękować wszystkim organizacjom zaangażowanym w działania, które służyć będą osiągnięciu tego wspólnego celu – dodaje Ireneusz Węgłowski.

Pismo IGHP do MF z 04 marca 2020 r.

Pismo IGHP do MF z 19 marca 2020 r.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij