Co z podatkiem VAT od nabytych usług gastronomicznych związanych ze świadczeniem usług hotelarskich?

15.04.2009
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że podatnik w przypadku świadczenia usług hotelarskich nie ma prawa do skorzystania z odliczenia podatku zapłaconego z tytułu nabytych usług gastronomicznych.

Poniżej macie Państwo możliwość zapoznania się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów jakie zostało przesłane do naszej Izby w  odpowiedzi na wcześniejsze nasze  zapytania w sprawie interpretacji  stosowania specjalnej procedury VAT – marża  przy usługach hotelarskich w kontekście art. 119 p.3 ustawy o podatku od towarów  i usług jak  i przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Stanowisko to nie spełnia jednak oczekiwań hotelarzy. Z wystąpieniami Izby do Ministerstwa Finansów w powyższej sprawie  jak i wspólnym wystąpieniem naszej Izby z Polską Izbą Hotelarstwa, Polskim Stowarzyszeniem Hotelarstwa i Turystyki oraz  Fundacją Polish Prestige Hotels można zapoznać się na naszych stronach internetowych.
 
 
 
K.W  

                                                       Warszawa, dnia 8 kwietnia 2009 r.

Ministerstwo Finansów                                                                                                                       
Podsekretarz Stanu
PT2I813/95/503IEPT/08/BMI7-3611 

 
                                  Pan
                                                  Aleksander Pietyra
                                                  Prezes IGHP
                                                  02-025 Warszawa
                                                  ul. Tarczyńska 8/17

 
Szanowny Panie Prezesie,
 
 
 
 W związku z pismem znak: L.dz. 618112/08 w sprawie unormowania zagadnienia opodatkowania podatkiem od towarów i usług działalności hotelarskiej, uprzejmie informuję:
Kwestie dotyczące szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki zostały uregulowane w art.ll9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późno zm.), który odpowiada rozwiązaniom zawartym w art. 306-310 Dyrektywy 2006/112/WE  Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej -DZ. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, ze zm. Zasada opodatkowania marży dotyczy podatników spełniających warunki określone w art.119 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tzn. podatników, którzy:
- mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
- działają na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
- przy świadczeniu usługi turystyki nabywają towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Usługa turystyki jest kompleksową usługą, która w szczególności obejmuje transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (art. l 19 ust.2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

W sytuacji gdy podatnik spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki, wówczas w odniesieniu do świadczonych usług turystyki, zobowiązany jest do stosowania procedury opodatkowania marży - zgodnie z art.ll9 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik nie ma w takiej sytuacji prawa wyboru opodatkowania świadczonych przez siebie usług zgodnie z zasadami ogólnymi.

Przepisy dyrektywy 2006/l12/WE również nie dają możliwości wyboru sposobu opodatkowania usług turystyki (art.306-3l0 dyrektywy 2006/112/WE). Kryteria kompleksowości usługi turystyki w rozumieniu ust.2 art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług nie były zmieniane od momentu uchwalenia ustawy z dnia l 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późno zm.). Zmiana taka nie nastąpiła również od l stycznia 2008 r.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zmiany dotyczące szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki, które obowiązują od dnia l stycznia 200S r., polegały na odejściu od identyfikowania usług turystyki za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, gdyż zgodnie z ww. przepisami dyrektywy 2006/112/ WE oraz orzecznictwa ETS specjalna procedura marży dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych świadczących usługi turystyki w rozumieniu ww. art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług jako kompleksowej usługi obejmującej w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (wyrok ETS w sprawach połączonych C-308/96 i C-94/97).
Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma podstaw do dokonania zmiany przepisów Rozdziału 3w Dziale XII ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w ten sposób, aby procedurę  opodatkowania marży odnosić jedynie do biur podróży.

W zakresie wniosku o wydanie w trybie art.l4a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr S, poz.60 z późno zm.) interpretacji w sprawie stosowania prawa podatkowego, jednoznacznie wykluczającej zastosowanie art. l 19 ustawy z dnia l I marca 2004 r. o podatku od towarów iusług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późno zm.) do usług hotelarskich, sklasyfikowanych w sekcji H Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, uprzejmie wyjaśniam:
Zgodnie z art. l4a Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne). Zatem wydanie interpretacji ogólnej jest możliwe w sytuacji gdy organy podatkowe stosują niejednolicie prawo podatkowe. Po dokonanej analizie wydawanych interpretacji indywidualnych nie znajduję podstaw do wydania interpretacji ogólnej. Należy zauważyć, iż interpretacje indywidualne wydawane są do konkretnych stanów faktycznych i prawnych przedstawionych przez podatników. Dodatkowo należy zauważyć, iż interpretacja Nr lP-PP2-443-253/08-2/MK z dnia 17 kwietnia 2008 r. słusznie potwierdza brak możliwości odliczania podatku naliczonego od nabytych usług gastronomicznych związanych ze świadczeniem usług hotelarskich. Nie wskazuje, że usługi hotelarskie świadczone przez podmiot w stanie przedstawionym przez podatnika mają być opodatkowane marżą.

Jednocześnie informuję, iż zgodnie z art. l pkt. 43 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz.1320) w art.88 w ust.1w pkt. 4 ustawy z dnia 11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, uchylona została lit. a), zatem od l grudnia 2008 r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych w każdym przypadku, zatem niezależnie od tego jakie usługi świadczy. Należy jednak zauważyć, iż powyższa zmiana nie ma znaczenia w przypadku świadczenia usług hotelarskich, bowiem przed dniem l grudnia 2008 r. podatnik w przypadku świadczenia usług hotelarskich nie miał również prawa do skorzystania z odliczenia podatku zapłaconego z tytułu nabytych usług gastronomicznych.
 

Jednocześnie przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi.
 
 
 
       Z poważaniem
 
(- ) Maciej Grabowski

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij