Co dalej z opłatą Interchange fee

27.03.2013
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Jak nas informuje FROB zachodzące na rynku zmiany, to bardzo korzystny sygnał zarówno dla akceptantów, jak i konsumentów. Pojawiające się innowacyjne systemy płatności oraz ustawowa redukcja maksymalnego poziomu opłaty interchange z pewnością doprowadzą do zachwiania status quo na rynku płatności bezgotówkowych.

Dla dotychczasowych duopolistów – Visa i MasterCard, oznacza to konieczność zweryfikowania dotychczasowej strategii działania, a przede wszystkim zasad finansowania systemów płatności. Jak dowodzą ostatnie działania MasterCard, organizacja ta nie zamierza się z tym pogodzić. Publikacja mało realnych założeń propozycji wspólnego z Visa stopniowego redukowania średniej wysokości interchange, to nic innego jak kolejna próba spowolnienia prac parlamentarnych. Świadczy o tym najlepiej fakt, że jak poinformowała Visa – nic o takiej propozycji współpracy z MasterCard nie słyszała. Sam pomysł obniżania średniego poziomu stawek interchange, a nie ich maksymalnej wartości, to działanie które nie doprowadziłoby do pozytywnych na rynku zmian, a raczej miałoby sankcjonować dotychczasową strategię MasterCard, zmierzającą do zwiększenia udziału w rynku kart z wysoką (ponad 2%) stawką interchange. Poprzez swoją konsekwentną, obstrukcyjną postawę wobec korzystnych dla wszystkich uczestników rynku, łagodnych i długofalowych zmian, MasterCard doprowadził do sytuacji, w której w najbliższym czasie czekać go będzie szereg bardzo trudnych wyzwań.
 
W tym miejscu należy przypomnieć, że FROB, której fundatorem jest nasza Izba, aktywnie wspiera proces legislacyjny, który ma doprowadzić do przyjęcia nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. W odpowiedzi na opinię Biura Analiz Sejmowych, wskazującą na niezgodność niektórych zapisów ustawy z prawem Unii Europejskiej, FROB przygotował ekspertyzę, w której dowiedziono zgodności całości ustawy z prawem UE oraz wskazano na błędy popełnione przez BAS w interpretacji szeregu zapisów nowelizacji.
Na stronie internetowej FROB udostępniona została petycja wzywająca Parlamentarzystów do jak najszybszego przyjęcia nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zachęcamy hotelarzy do jej podpisania!

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij