Live from Brussels nr 50

04.05.2010
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Poniżej przedstawiamy kolejny numer biuletynu - Live from Brussels nr 50 z  HOTREC - Konfederacji  Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji i Kafeterii w krajach UE.

Live from Brussels nr 50 zawiera informacje o aktualnych działaniach i pracach legislacyjnych w Unii Europejskiej na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy w sprawach istotnych dla  hotelarzy i restauratorów, jak również informacje o stanowisku i działaniach lobbingowych HOTREC w tych obszarach. W obecnym 50 wydaniu  „Live from Brussels"  znajdziecie Państwo między innymi informacje dotyczące następujących kwestii;

1.  VAT - Ostatnie działania w krajach członkowskich. 
W okresie ostatnich 3 miesięcy zanotowano dwie zmiany stawek podatku VAT na usługi gościnne:
 
 -  Od 15 Marca w Grecji, stawka podstawowa podatku VAT wzrosła z 19% do 21%. Również dotychczas stosowana zminiejszona stawka podatku VAT na te usługi, uległa podwyższeniu z dotychczas stosowanych 9%  na 10%. Wyspy morza Egejskiego mogą nadal stosować zmniejszoną 9% stawkę tego podatku.
 
 -  Od 1 Maja na Łotwie ulega obniżeniu podatek VAT na usługi akomodacyjne z 21% na 10% i tym samym Łotwa przyłącza się do 23 państw członkowskich już stosujących zmniejszone stawki podatku VAT na te usługi. Stawki standardowe podatku VAT na usługi akomodacyjne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie jedynie w Danii, na Litwie, Słowacji i w Wlk. Brytanii.  
 
Uproszczenie zasad wystawiania faktur VAT

W 2009 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący dyrektywy (COM (2009) 21 wersja ostateczna) w celu uproszczenia zasad wystawiania faktur VAT. 16.03.2010 Rada Europy wyraziła nieformalną zgodę,obecnie oczekuje opinii Parlamentu Europejskiego, w sprawie projektu dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE. Zgodnie z obecnym projektem, państwa członkowskie będą musiały dostosować się do nowych przepisów do dnia 31.12.2012 r.

Nowe zasady zapewnią akceptację faktur elektronicznych przez organy podatkowe na takich samych warunkach jak w przypadku faktur papierowych. Tekst przyjęty przez Radę Europy,  określa również szczególne warunki dla faktur uproszczonych. Co do zasady, w przypadku gdy kwota na fakturze nie jest wyższa niż 100 €, faktura uproszczona może być wydana. Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o zwiększenie tego limitu do 400 €. W wyniku przyjęcia tej dyrektywy Komisja spodziewa się oszczędności kosztów dla przedsiębiorstw w wysokości do 18 mld euro.
 

2.  Strategia rozwoju dla Europy „Europa 2020"
3 marca 2010 roku Komisja Europejska opublikowała nową strategię rozwoju „Europa 2020" (COM(2010) 2020), która określa trzy podstawowe cele;

- Silny wzrost gospodarczy - rozwój gospodarczy oparty na wiedzy i innowacji.
- Zrównoważony rozwój/wzrost - promowanie bardziej efektywnych i ekologicznych zasobów oraz konkurencyjnej gospodarki.
- Globalny wzrost - wspieranie wysokiego wskaźnika zatrudnienia będącego gwarantem gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności Europy.

     Strategia dla Europy 2020 określa również wiążące cele w odniesieniu do;

  • Stopy zatrudnienia (75% populacji w wieku 25-64)
  • Wydatków publicznych na badania i rozwój ( 3% PKB)
  • Redukcji emisji gazów cieplarnianych (co najmniej o 20% w porównaniu do 1990);
  • Poziomu wykształcenia i redukcji wskaźnika ilości uczniów przedwcześnie porzucających edukację.
  • Walki z biedą ( zmniejszenie o 25% wskaźnika ilość ludności żyjącej poniżej poziomu socjalnego)

 
3.  Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i pokrewnymi - nowe ramy prawne?
W dniu 23 kwietnia 2010 r. Komisja Europejska zorganizowała publiczne przesłuchanie w sprawie " Zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w UE". Według Komisji, celem niniejszej rozprawy było zbadanie, w jaki sposób relacje między właścicielami praw autorskich, organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i komercyjnymi użytkownikami produktów chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi uległy zmianie, i jakie wysiłki, mogą być podjęte do dalszego wzrostu korzyści organizacji  zbiorowego zarządu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

W czasie przesłuchania odbyły się trzy panele dyskusyjne, każdy dotyczył szczegółowych zagadnień w następujących temtach;

1. Stosunki między podmiotami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i ich członkami;
2. Związki pomiędzy podmiotami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi;
3. Stosunki między podmiotami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i ich komercyjnymi użytkownikami. W panelu tym szczególnie skoncentrowano się na następujących kwestiach:

- Terytorialny zakres dostępnych licencji i wieloobszarowe licencje na nadawanie i / lub  rozpowszechnianiem on-line materiałów chronionych prawem autorskim;
- Publiczne informowanie społeczeństwa o zakresie  repertuar'u reprezentowanego przez zbiorowego zarządcę prawami autorskimi.
- Dostępność niezależnych systemów rozstrzygania sporów.
 
Dyskusje z tego posiedzenia mogą być wykorzystane do przygotowania dyrektywy ramowej w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi (inicjatywa ogłoszona  w ostatnio opublikowanym programie prac KE na 2010 rok).

4.  Ostatnie publikacje statystyczne EUROSTATU dotyczące turystyki;
 
 -    Summer season tourism trends in 2009  / Letnie trendy sezonu turystycznego 2009/.
 
 -    Tourism in Europe  / Turystyka w Europie 2009 rok/
 
 -    Tourism Satellite Accounts
 
  
    Ostatnia publikacja Komisji Europejskiej;
 
 -    „Badania na temat postaw Europejczyków wobec turystyki"
 
W obecnym 50 wydaniu Live from Brussels podany jest również program prac Komisji Europejskiej w 2010 roku w sprawach istotnych dla  przemysłu hotelarsko-restauracyjnego w Europie,(wydanie z 31.03.2010 COM (2010) 135 wersja ostateczna). Program prac zawiera, w swoich załącznikach, tabele o zbliżających się lub ewentualnych inicjatywach działań legislacyjnych w UE.
 
Zachęcamy Państwa do lektury ostatniej publikacji  „Live from Brussels nr 50"


ighp

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij