IGHP na spotkaniu branż zamkniętych w Kancelarii Prezydenta

27.04.2021
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera Jarosława Gowina i szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka z przedstawicielami branż zamkniętych w wyniku obostrzeń pandemicznych odbyło się 27 marca w Pałacu Prezydenckim. Branżę hotelarską reprezentował Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP.

W trakcie wideokonferencji wicepremier Jarosław Gowin przedstawił propozycję, by od 4 maja zostały otwarte hotele w reżimie sanitarnym i z połową zajętości pokoi oraz ogródki restauracyjne, kluby fitness i siłownie. "Kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, by od 1 czerwca w reżimie sanitarnym mogła się otworzyć cała gospodarka.

Krzysztof Szadurski w trakcie wystąpienia zwrócił uwagę, że branże najbardziej poszkodowane pandemią potrzebują konkretnej strategii odbudowy, która powinna zostać wdrożona w perspektywie do 2030 roku, czyli podobnie jak ma to miejsce w przypadku strategii rozwoju rolnictwa lub kolei.

– Apelujemy o powstanie rady branż zamkniętych składającej się z przedstawicieli sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. W ten sposób możemy mieć realny wpływ na kształt strategii odbudowy naszych branż. Podtrzymujemy również nasz postulat dotyczący maksymalnie zredukowanej stawki VAT do 5 proc. Apelujemy również o utrzymanie wsparcia płynnościowego, dopóki nie nastąpi wzrost obrotów przedsiębiorstw umożliwiający im pokrycie kosztów działalności. Zniesienie lockdownu nie kończy problemów zamkniętych firm – mówił wiceprezes IGHP. Ponadto zwrócił uwagę na nową i ważną funkcję turystyki w odbudowie zdrowia polskiego społeczeństwa po pandemii.

Prezydent Duda stwierdził, że pomoc dla przedsiębiorstw będzie nadal potrzebna, a pomysł powołania rady branż zamkniętych jest godny poparcia. Odniósł się również do kwestii obniżenia stawki VAT, mówiąc, że powinna być ona przedmiotem rozmowy w rządzie.

– Najważniejsze nasze postulaty spotkały się ze zrozumieniem i akceptacją prezydenta. To napawa optymizmem – podsumował Krzysztof Szadurski.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele m.in. Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Związku Pracodawców Handlu i Usług, Związku Pracodawców HoReCa, Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Polskiej Federacji Fitness, Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, Izby Przemysłu Targowego, a także Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij