Komentarz IGHP 05.03.2021

05.03.2021
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Komentarz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dotyczący decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim oraz wprowadzeniu obostrzeń na Pomorzu.

IGHP jest mocno zaniepokojona sytuacją, w której hotele w woj. warmińsko-mazurskim są zamknięte już od tygodnia, a rząd nawet jeszcze nie opracował konkretnego planu dodatkowej pomocy finansowej. Słyszymy tylko szumne zapowiedzi, z których pomimo licznych apeli naszego środowiska nic konkretnego nie wynika.

Oczekujemy zatem od rządu natychmiastowych działań i przyspieszenia prac nad dodatkową pomocą finansową dla hotelarzy z woj. warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. Ci przedsiębiorcy ponoszą ogromne straty, są w rozpaczliwej sytuacji i powinni niezwłocznie otrzymać rekompensaty finansowe.

Nie podzielamy opinii rządu, który uważa, że tygodniowy przestój w działalności pomorskich hoteli będzie odpowiednią bronią w walce z epidemią. Ciągłe zamykanie i otwieranie to droga donikąd. Podtrzymujemy nasze zdanie, że należy umożliwić hotelom funkcjonowanie w reżimie sanitarnym. Hotele są w stanie sprostać najbardziej rygorystycznym zasadom sanitarnym, co już udowodniły, przechodząc pozytywnie tysiące kontroli sanepidu.

Skandalem pozostaje sytuacja, w której – pomimo dwukrotnego podniesienia przez Komisję Europejską limitu pomocy de minimis – w Polsce wciąż nie wprowadzono nowych przepisów, przez co limit ten pozostał niezmieniony. Oznacza to, że choć pandemia i obostrzenia trwają w najlepsze, to przedsiębiorcy nie mogą skorzystać ze wsparcia państwa z uwagi na wykorzystany już limit, a ich wnioski są notorycznie odrzucane.

Zbliżają się Święta Wielkanocne, czyli tradycyjnie dobry okres dla branży hotelarskiej. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której w tym wyjątkowym czasie, wybrane regiony kraju miałyby być objęte lockdownem.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij