IGHP: 2020 rok był traumatycznym doświadczeniem dla większości hotelarzy

14.01.2021
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Wydarzenia 2020 roku spowodowane pandemią Covid-19 odcisnęły znaczące piętno na branży hotelarskiej, która jeszcze długo nie wróci do równowagi. Minione 12 miesięcy to w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego czas wytężonych działań lobbingowych i intensywnej komunikacji, zarówno z członkami organizacji, jak i rządem. To był wyjątkowy, wręcz traumatyczny czas dla większości hotelarzy.

–  Trzy lockdowny branży, masowe zwolnienia pracowników, intensywne kontakty z rządem od wiosny zakończone rozczarowaniem i brakiem pomocy państwa dla hoteli zamkniętych od listopada - tak można w dużym skrócie podsumować mijający rok w hotelarstwie. Rok 2020 będziemy wspominać nie tylko jako trudny czas pandemii Covid-19 i zamkniętych obiektów, lecz również jako wyjątkowy czas konsolidacji branży i wzajemnego wsparcia naszej wspólnoty hotelarskiej – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP.

Intensywna walka o korzystne rozwiązania prawne

Pierwsze działania związane z pandemią IGHP podjęła już w lutym, zwracając się do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie wytycznych i procedur dla branży hotelarskiej w dobie koronawirusa. W tym czasie głównym celem Izby stało się przygotowanie podmiotów świadczących usługi turystyczne i hotelarskie od strony wypracowania antycovidowych procedur sanitarnych.

Od marca IGHP aktywnie uczestniczyła w rozmowach z rządem. Od momentu powstania sztabu kryzysowego branży turystycznej, poprzez obecność w inicjatywie #TUgether, do powołania Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń trwały nieustanne negocjacje dotyczące uchronienia branży przed klęską z powodu pandemii – To była długa droga z licznymi spotkaniami, potem wideoczatami, niekończącymi się dyskusjami służącymi wypracowywaniu propozycji rozwiązań pomocowych i konsultacjami projektów rządowych – wspomina Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP. RPSiW składająca się z przedstawicieli 18 organizacji MICE została powołana w lipcu, a IGHP była wśród członków założycieli.

Izba nieustannie monitorowała sytuację związaną z tworzeniem tzw. specustawy. Przedstawiciele zarządu IGHP brali udział w licznych rozmowach, czatach i wymianie korespondencji, walcząc nie tylko o jasną interpretację nowych przepisów, ale przede wszystkim o wprowadzenie rozwiązań pomocowych dla branży. W kolejnych miesiącach wchodziły w życie nowelizacje specustawy oraz rozporządzenia rządowe, a wraz z nimi nowe przepisy wywołujące wiele nieporozumień. IGHP niezwłocznie, w imieniu branży, zwracała się do odpowiednich ministerstw o ich interpretacje i doprecyzowanie.

IGHP wystosowała łącznie blisko 50 pism, w tym do prezydenta RP, premiera RP, marszałka Senatu RP, poszczególnych ministerstw czy wojewodów z apelami o pilne i skuteczne wsparcie polskiego hotelarstwa, a także przekonywała o konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy finansowej branży, konieczności zniesienia obostrzeń dla usług hotelarskich czy podjęcia decyzji o otwarciu hoteli dla turystów w okresie przerwy świątecznej i rozłożenia ferii szkolnych na okres do 15 marca. Dodatkowo, wiele pism IGHP wystosowała do rządu w ramach inicjatywy #TUgether.

– Wybrane postulaty zwiększenia pomocy dla mikro, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw zostały uwzględnione w ogłoszonej 8 kwietnia przez premiera tzw. Tarczy Finansowej. Z sukcesem udało nam się także doprowadzić do poluzowania obostrzeń związanych z działalnością restauracji i basenów w hotelach w czasie drugiego lockdownu – mówi Ireneusz Węgłowski.

Prezes podkreśla, że chociaż w ostatniej nowelizacji specustawy, tzw. Tarczy 6.0., finalnie nie zostały uwzględnione PKD hotelarskie, to nie należy zapominać o wielu działaniach Izby zwieńczonych dotarciem z naszymi postulatami do Senatu RP. – Silną argumentacją przekonaliśmy senatorów, że nasz sektor wymaga natychmiastowej pomocy finansowej. Efektem było przegłosowanie przez Senat odpowiednich poprawek do Tarczy. Niestety Sejm nie przychylił się do tych zapisów w ustawie, odrzucając poprawki senatorów, co wywołało oburzenie nie tylko nasze, ale i całego środowiska – wyjaśnia prezes IGHP. Dodaje, że IGHP nie ustaje w staraniach o dodatkową pomoc dla hoteli. Z inicjatywy Izby, przed samymi świętami, odbyło się spotkanie z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym, podczas którego zostały skonsultowane dodatkowe rozwiązania pomocowe dla branży.

Przedstawiciele IGHP od początku pandemii prowadzą również rozmowy z sektorem bankowym, Związkiem Banków Polskich, Komisją Nadzoru Finansowego, PFR i Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wypracowania korzystnych rozwiązań dla hoteli, które nierzadko mają coraz większe problemy ze spłatą zobowiązań czy pozyskaniem dodatkowego finansowania z banków.

Inicjatywy wspierające hotelarzy

Wśród szczególnych inicjatyw IGHP w 2020 roku warto wymienić rozpoczętą w maju ogólnopolską akcję „Drodzy Goście, tęsknimy za Wami!”, której towarzyszyła kampania outdoorowa na ponad 300 bilbordach i plakatach w największych miastach oraz kampania w mediach społecznościowych. Symbol kampanii z hasłem #WypocznijBezpiecznie przez kilka dni był wyświetlany na warszawskim wieżowcu Warsaw Spire. – Nasza akcja została bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko hotelarskie, opinię publiczną i wiele znanych osób. Wielokrotnie wspominana w telewizji, prasie, Internecie, a także w mediach społecznościowych z pewnością przyczyniła się do zwiększenia świadomości gości na temat bezpiecznego wypoczynku w hotelach. Informacja o kampanii znalazła się również w TOP10 najczęściej czytanych wiadomości na portalu proto.pl w 2020 roku – mówi Marcin Mączyński.

Z kolei w ramach #TUgether IGHP zrealizowała akcję #gminaprzyjaznaturystyce oraz listopadową konferencję prasową, która zainaugurowała na Placu Zamkowym w Warszawie zbiórkę podpisów pod petycją czterech zamkniętych branż do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą wsparcia przedsiębiorców i utrzymania miejsc pracy.

IGHP jednocześnie kontynuowała lub inicjowała na wielu płaszczyznach inne, nie związane bezpośrednio z pandemią, działania, które dotyczyły różnych obszarów funkcjonowania hoteli, np. korzystnego rozwiązania dla warszawskich hoteli związanego z odbiorem odpadów czy przygotowania do rozprawy apelacyjnej dotyczącej opłat z tytułu praw autorskich i pokrewnych.

Mimo trudnej sytuacji, IGHP jak co roku zorganizowała dla swoich członków oraz gości specjalnych V Forum Hotelarzy IGHP, w reżimie sanitarnym zapewniającym bezpieczeństwo uczestników. 29 września w hotelu Holiday Inn Warszawa Józefów odbyły się m.in. cztery panele dyskusyjne nawiązujące do sytuacji hotelarstwa w dobie pandemii koronawirusa i wystąpienia gości specjalnych. W trakcie Forum IGHP przedstawiła 14 postulatów Izby dotyczących wsparcia i uporządkowania spraw najbardziej istotnych dla branży hotelarskiej w Polsce.

Na koniec roku IGHP wraz z przyjaciółmi Izby przeprowadziła akcję „Świąteczna pomoc hotelarzy” - zbiórkę funduszy, dzięki czemu udało się wesprzeć rodzinę biorącą udział w akcji Szlachetna paczka.

Stały kontakt i bieżąca komunikacja z członkami Izby

Wiosną IGHP wprowadziła nowy sposób komunikacji z członkami, dzięki czemu hotelarze mogli być w bieżącym kontakcie z zarządem Izby, wymieniać doświadczenia i uzyskać wsparcie. Od 16 marca do końca grudnia odbyło się 95 wideoczatów – łącznie 142,5 godziny, co daje blisko 6 dni i nocy rozmów non stop. W spotkaniach online wzięło udział w sumie blisko 17 tysięcy uczestników, Izba gościła 15 ekspertów z różnych dziedzin – prawników, specjalistów podatkowych i prawa pracy, przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu, ZUS, POT, a także przedstawicieli władz, m.in. Andrzeja Guta-Mostowego, sekretarza stanu w MRPiT. Transmisje z tego spotkania obejrzało łącznie blisko 50 tysięcy osób. Ponadto, Izba zorganizowała 15 wideoczatów dla hotelarzy z regionów. Wzięło w nich udział ponad 600 hotelarzy, również z obiektów niezrzeszonych w IGHP.

IGHP stale rozwija własne kanały komunikacji w mediach, by dostarczać branży rzetelną i szybką informację. Na koniec roku profil Izby na Facebooku miał blisko 11 tysięcy fanów, a na LinkedIn blisko 3 500 obserwujących. To jedne z lepszych wyników stron branżowych w mediach społecznościowych.

Rzetelny obraz branży w mediach

W trakcie pandemii przeprowadziliśmy wśród hotelarzy 15 ankiet dotyczących aktualnej sytuacji hoteli. Wyniki badań były podstawą do prowadzenia rozmów w sprawie pomocy dla branży. Media wielokrotnie powoływały się na nie w swoich materiałach, dzięki czemu opinia publiczna poznała realną, dramatyczną sytuację polskich hoteli.

Przez cały 2020 roku Izba była cytowana w prasie ogólnopolskiej i branżowej 3016 razy. Gościliśmy na łamach większości czołowych tytułów, m.in. Rzeczpospolitej, Pulsu Biznesu, Forbesa, Polityki, Gazety Wyborczej, Hotelarza, Wiadomości Turystycznych, PropertyNews, onet.pl, wp.pl, gazeta.pl.

W dobie koronawirusa IGHP reprezentowała branżę hotelarską podczas licznych wideokonferencji, m.in. z wicepremierem, Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, Polską Organizacją Turystyczną, Wielkopolską Organizacją Turystyczną, Polskim Funduszem Rozwoju czy też wideospotkania Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Jednocześnie, członkowie zarządu IGHP wzięli udział w kilku prestiżowych konferencjach, m.in. w Europejskim Kongresie Gospodarczym, Hotel Trends Poland & CEE, Hotel Meeting i VII Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu, a także w konferencji w Senacie RP pt. „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?” oraz w debacie w ramach projektu Warsaw Enterprise Institute „Plusy Ujemne - Monitoring polskiej legislacji".

Nowi członkowie w IGHP

IGHP wciąż pozostaje największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej. W 2020 roku do jej grona dołączyło 87 nowych członków, w tym 6 dostawców produktów i usług dla hotelarstwa. – Rosnąca liczba podmiotów zrzeszonych w ramach naszej organizacji jest dowodem, że branża docenia naszą dotychczasową pracę i transparentną komunikację działań. Bardzo dziękuję zarówno naszym nowym, jak i obecnym członkom za zaufanie, jakim obdarzyli IGHP w tych trudnych czasach. Dziękuję też w imieniu zarządu Izby członkom rady Izby, komisji rewizyjnej, dyrektorom regionalnym i pracownikom z biura Izby za ich wsparcie i niestrudzoną pracę, bez której nasza działalność nie byłaby efektywna – podsumowuje Ireneusz Węgłowski.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij