Znamy warunki „wakacji kredytowych” dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy PFR 2.0

14.01.2021
 1. Strona główna
 2. Aktualności
 3. Szczegóły aktualności

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w grudniu wprowadził nowy termin stosowania moratoriów – do 31.03.2021 r. w miejsce dotychczasowego (30.09.2020 r.). Związek Banków Polskich 8 stycznia opublikował stanowisko, z którego wynika, że z pomocy będą mogli skorzystać wszyscy kredytobiorcy uprawnieni do świadczeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0, którzy spełnią kryteria określone w stanowisku i złożą wniosek.

Z inicjatywy IGHP w minionym roku odbyły się dwa spotkania z sektorem bankowym, Komisją Nadzoru Finansowego oraz z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Ostatnia telekonferencja, podczas której omawiano decyzję EBA, miała miejsce 4 grudnia, czyli dwa dni po jej ogłoszeniu przez europejskiego regulatora. W trakcie spotkania przedstawiciele IGHP skutecznie przekonali bankowców, że branża hotelarska znalazła się w dramatycznym położeniu i pilnie potrzebuje wydłużenia terminu spłaty zobowiązań.

- IGHP na bieżąco monitorowała sytuację związaną z przepisami unijnymi w tym zakresie. Trzymaliśmy rękę na pulsie, dzięki czemu niezwłocznie nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami sektora bankowego i przekonaliśmy do szybkiego wdrożenia decyzji EBA. Bardzo się cieszymy, że wspólnie z bankami udało nam się dojść do porozumienia i wypracować rozwiązania pomocowe, które są dzisiaj niezbędne dla branży hotelarskiej – mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

O decyzji EBA IGHP informowała 8 grudnia 2020 r.

https://www.ighp.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=52270

EBA reaktywował „Wytyczne dotyczące ustawowych i pozaustawowych moratoriów na spłaty kredytów, stosowanych w obliczu kryzysu spowodowanego przez COVID-19”, wprowadzając nowy termin stosowania moratoriów – do 31.03.2021 r. w miejsce dotychczasowego (30.09.2020 r.).

Zgodnie ze stanowiskiem ZBK, działania pomocowe dla kredytobiorców polegają na:

 1. mikro i mali przedsiębiorcy: odroczenie spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych w trybie automatycznym lub uproszczonym maksymalnie na (niezależnie od liczby złożonych wniosków):
 • 3 miesiące
 • 6 miesięcy (dla klientów, którzy nie skorzystali dotychczas z pierwotnego moratorium)
 1. średni przedsiębiorcy: odroczenie spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych maksymalnie na (niezależnie od liczby złożonych wniosków):
 • 3 miesiące – dla rat kapitałowych
 • 6 miesięcy – dla rat kapitałowych (dla klientów, którzy nie skorzystali dotychczas z pierwotnego moratorium)
 • 3 miesiące – dla rat kapitałowo-odsetkowych
 1. duzi przedsiębiorcy: odroczenie spłat rat kapitałowych maksymalnie na (niezależnie od liczby złożonych wniosków):
 • 3 miesiące – dla rat kapitałowych
 • 6 miesięcy – dla rat kapitałowych (dla klientów, którzy nie skorzystali dotychczas z pierwotnego moratorium)

Zgodnie z założeniami, moratorium obejmować będzie instrumenty pomocowe udzielane od 18 stycznia do 31 marca 2021 r.

Więcej informacji oraz szczegółowe kryteria są dostępne na stronie Związku Banków Polskich:

https://zbp.pl/aktualnosci/komunikaty/przedluzenie-moriatorium-na-kredyty

Foto: pexels.com

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij