SILNIEJSI RAZEM - PROPOZYCJE SEKTOROWYCH FORM POMOCY

02.11.2020
 1. Strona główna
 2. Aktualności
 3. Szczegóły aktualności

2 listopada br. przedstawiciele branży: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomicznej i hotelarskiej, których działalność została ograniczona w związku z pandemią SARS-CoV-2 wystosowali do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, a także szefów najważniejszych resortów w Polsce pismo zawierające kluczowe postulaty dotyczące opracowania sektorowych form pomocy. IGHP jest jednym z sygnatariuszy pisma.

Przedstawiciele branż, które ze względu na obostrzenia państwowe, nie są w stanie dalej ekonomicznie funkcjonować, przygotowali pakiet kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na wsparcie, ale przede wszystkim na umożliwienie dalszej egzystencji takich gałęzi polskiej gospodarki, jak m.in.: 

- fitness,
- hotelarstwo,
- gastronomia,
- transport autokarowy,
- branży spotkań i wydarzeń (tzw. „eventy”, w tym m.in.: konferencje/targi/kongresy/turystyka biznesowa czy wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, jak np. koncerty/festiwale muzyczne oraz firmy z zaplecza technicznego wydarzeń, targów, imprez rozrywkowo-artystycznych). 

Przygotowane postulaty mają znaczenie strategiczne, bowiem sytuacja zamkniętych sektorów gospodarki, w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając branże: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomiczną i hotelarską na krawędzi dalszego przetrwania.

Zaproponowane do tej pory rozwiązania, jak np. zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r., absolutnie nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi staje prawie 3 miliony pracowników (hotele, fitness, gastronomia, transport, branża wydarzeń i spotkań).

1. UMORZENIE W 100% SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI

● Proponujemy zatem umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

2. DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI

● Możliwość ponownego naboru wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.

3. REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW

● Dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.

4. KREDYTY/LEASINGI

● Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r.

5. DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY

● Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia.

● Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%, w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny “rozruch” przedsiębiorstwa. 

● Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z). 

6. KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA, WRAZ Z IDENTYFIKACJĄ POPRZEZ PKD BRANŻY/PRZEMYSŁU SZCZEGÓLNIE DOTKNIĘTEGO PRZEZ KRYZYS

● Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która, poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej, poniosła i ponosi dotkliwe straty. 

Wspólne stanowisko wyrażone w opracowanym dokumencie podpisali: Rafał Krzycki – Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Marcin Mączyński - Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Tomasz Napiórkowski – Polska Federacja Fitness, Bartosz Bieszyński – Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. 

Pismo zostało wysłane do następujących osób:

 • Pan Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów; 
 • Pan Andrzej Gut - Mostowy - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii; 
 • Pani Olga Semeniuk - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii; 
 • Pan Bartłomiej Marczuk - Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju; 
 • Pani Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu RP; 
 • Pan Tomasz Grodzki - Marszałek Senatu RP; 
 • Przewodniczący klubów / kół poselskich / senackich; 
 • Pan Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców RP; 
 • Pan Maciej Witucki - Prezydent Konfederacji Pracodawców Lewiatan. 

6.11.2020 r. reprezentanci branż planują złożyć osobiście petycję w wyżej wymienionych instytucjach. 

 

Petycja do premiera M. Morawieckiego 2.11.2020

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij