IGHP pozytywnie ocenia orzeczenie TSUE dot. zezwoleń na najem krótkoterminowy

25.09.2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Obowiązek posiadania zezwolenia na działalność związaną z krótkoterminowym wynajmem mieszkań turystom (Short-Term Rental) jest zgodny z unijnym prawem – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. IGHP ocenia orzeczenie z 22 września 2020 r. w sprawie Cali Apartments jako krok w dobrym kierunku.

Zgodnie z orzeczeniem TSUE z 22 września b.r. w sprawie Cali Apartments, państwa członkowskie mogą wprowadzić system zezwoleń dla osób, które chcą wynajmować swoje mieszkania turystom. Główna teza orzeczenia brzmi: „Uregulowanie krajowe, które ustanawia wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, niedokonującym w nim zameldowania, jest zgodne z prawem Unii”.

Według TSUE, gminy mogą regulować działalność wynajmu krótkoterminowego ze względu na nadrzędny interes publiczny, a takim jest zapobieganie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego już od 2016 roku usilnie zabiega o wprowadzenie w Polsce regulacji dotyczących krótkoterminowego wynajmu mieszkań.

– Wyrok TSUE to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Trybunał potwierdził, że mieszkanie wynajmowane na doby to w istocie lokal usługowy, a to wymaga zmiany przeznaczenia. Liczymy, że wyrok ten przyspieszy prace polskiego rządu nad uregulowaniem kwestii krótkoterminowego najmu mieszkań. Wielokrotnie podnosiliśmy problem nieuczciwej konkurencji na rynku usług noclegowych, wynikającej z nierównych obowiązków prawnych i obciążeń podatkowych dla hoteli i firm wynajmujących mieszkania turystom, a także podkreślaliśmy kwestię przestrzegania praw konsumentów i bezpieczeństwa gości, które w czasach pandemii nabiera szczególnego znaczenia – mówi Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP.

Pozytywnie o orzeczeniu wypowiada się również europejskie stowarzyszenie organizacji hotelarskich i gastronomicznych HOTREC, którego IGHP jest członkiem.

– Orzeczenie to zwiększy zdolność gmin do lepszego nadzorowania i zapobiegania negatywnym skutkom usług zakwaterowania krótkoterminowego w całej Europie. Umowy dotyczące udostępniania danych między platformami STR, gospodarzami i władzami lokalnymi to kolejny krok w kierunku spójnych i uczciwych regulacji w tym obszarze, które - mam nadzieję - Unia Europejska sformalizuje w przyszłej ustawie o usługach cyfrowych – powiedział Ramon Estalella, przewodniczący grupy roboczej HOTREC ds. STR.

Orzeczenie powstało w wyniku długotrwałego sporu prawnego między Paryżem a dwoma właścicielami, którzy wynajmowali apartamenty typu studio bez zezwolenia miasta. Zgodnie z francuskim prawem, zmiana funkcji lokali mieszkalnych wymaga uprzedniego zezwolenia. Wielokrotne krótkoterminowe wynajmowanie umeblowanego mieszkania tymczasowym gościom, którzy nie zamieszkują go na stałe, stanowi właśnie zmianę sposobu użytkowania.

 

Foto: pexels.com

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij