Działania IGHP na rzecz branży hotelarskiej dot. kryzysu wywołanego przez koronawirusa - II-IV 2020

30.03.2020
 1. Strona główna
 2. Aktualności
 3. Szczegóły aktualności

Najważniejsze informacje dla hotelarzy w jednym miejscu! Przedstawiamy aktualne działania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na rzecz branży hotelarskiej związane z kryzysem wywołanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. IGHP aktywnie uczestniczy w procesie legislacji, monitoruje sytuację i dba o optymalnie rozwiązania dla branży. Materiał w formie krótkich komunikatów znajdujący się w treści informacji jest na bieżąco aktualizowany.

3.05, niedziela

30.04, czwartek

 • Wystosowaliśmy pismo do Mateusza Morawieckiego, premiera PR z apelem o zniesienie obostrzeń dot. restauracji hotelowych. W projekcie Rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia znalazły się zapisy rozbieżne z udostępnionymi publicznie dzień wcześniej wytycznymi Ministerstwa Rozwoju dotyczącymi działalności gastronomii hotelowej. Treść pisma: https://u.profitroom.com/2017.ighp.pl/uploads/pismodoPremiera30.04.pdf
   
 • Ostatni przed przerwą majówkową wideoczat dla członków IGHP. To już 31. nasze spotkanie w wirtualnej przestrzeni.

29.04, środa

 • Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dotyczące funkcjonowania hoteli, obiektów, pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. W pracach nad dokumentem brali udział partnerzy branżowi, w tym IGHP. Szczegółowe wytyczne znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe
   
 • Prezes Izby zaapelował do branży o wdrożenie wytycznych MR do swoich procedur i ścisłe stosowanie. 

26.04, niedziela

 • W "Porannej kawie z TUgether" na temat planu rozmrożenia gospodarczego i uruchomienia Tarczy Finansowej wypowiadał się Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

25.04, sobota

 • Ukazał się na portalu waszaturystyka.pl wywiad prezesa Izby Ireneusza Węgłowskiego i Marcina Mączyńskiego, sekretarza generalnego na temat sytuacji branży hotelowej

https://www.waszaturystyka.pl/to-jest-jak-zderzenie-z-czolgiem-hotele-w-polsce-traca-miliard-zlotych-miesiecznie/?fbclid=IwAR2pMdEbwGWGYcN_Zi6aLaf5dnhdE353bl44rPdLooTw1HWbB5fxNf4Z-bM

24.04, piątek

 • Zespół Sztabu kryzysowego, którego członkiem jest IGHP, przesłał do Ministerstwa Rozwoju rekomendacje dot. protokołów bezpieczeństwa. Nasi eksperci aktywnie uczestniczyli w tworzeniu wytycznych dla hoteli po restarcie.

23.04, czwartek

 • Opublikowaliśmy wyniki naszej ankiety online, którą przeprowadziliśmy na początku kwietnia wśród hoteli na temat działań hoteli w związku z pandemią koronawirusa.
   
 • Prezes IGHP udzielił wywiadu redakcji dziennika Rzeczpospolita:

https://www.rp.pl/TURYSTYKA-Hotele/304239997-Co-miesiac-hotele-traca-miliard-zlotych.html%20?fbclid=IwAR3DdBQ3qker4h-aWySRybmcugavbjqwLM9GPaF1NVf3_x9X2AXi_PDRPTg

20.04, poniedziałek

 • „Pierwsi, którzy ucierpieli i ostatni, którzy się odrodzą”. Ireneusz Węgłowski o wsparciu dla hotelarzy mówił w wywiadzie dla propertynews.pl

https://www.propertynews.pl/hotele/pierwsi-ktorzy-ucierpieli-i-ostatni-ktorzy-sie-odrodza-ireneusz-weglowski-o-wsparciu-dla-hotelarzy,81808.html?fbclid=IwAR1M6fXeX6aqw0X9soJK5IJr8vbUnhs3j9-p1AcAU4sPSkWCH6x4JvfAiJ0

16.04, czwartek

 • Premier poinformował na konferencji prasowej, że hotele zostaną „ponownie otwarte” 4 maja. Od tej chwili pracujemy nad wytycznymi dla hotelarzy i jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, a także bierzemy aktywny udział w pracach zespoły sztabu kryzysowego branży turystycznej.

14.04, wtorek

 • IGHP wzięła udział w wideokonferencji z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem. Spotkanie odbyło się w ramach prac sztabu kryzysowego branży turystycznej.
   
 • Służymy hotelarzom naszą wiedzą i wsparciem. Kontynuujemy codzienne wideoczaty dla członków IGHP. Do końca kwietnia ich liczba wyniesie aż 31.

9 kwietnia, czwartek

 • Ostatni przed Świętami Wielkanocnymi wideoczat dla członków IGHP na temat bieżących wydarzeń i rozwiązań dla przedsiębiorców związanych z tarczą antykryzysową. W wideokonferencji wzięło udział 140 hotelarzy. Nowa forma komunikacji z członkami sprawdziła się, dlatego wracamy z wideoczatami po Świętach!

8 kwietnia, środa

 • Rząd ogłosił dzisiaj tarczę finansową, czyli dodatkową pomoc dla przedsiębiorców. Bardzo się cieszymy, że postulaty IGHP dotyczące zwiększenia pomocy dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw zostały w niej uwzględnione. Szczegółowe info: https://pfr.pl/tarcza.html
   
 • Uruchomiliśmy ankietę dla hotelarzy dot. aktualnej sytuacji w branży związanej z wpływem koronowirusa. Ankietę można wypełniać do 10 kwietnia do godz. 14.00
   
 • Przeprowadziliśmy wideoczat dla członków IGHP z dwoma ekspertami - radcą prawnym Grzegorzem Bochnackim i doradcą restrukturyzacyjnym Mateuszem Stawikowskim. Tematem webinaru były przesłanki postępowania upadłościowego, postępowań restrukturyzacyjnych, w tym restrukturyzacja pozasądowa. Udział w spotkaniu online wzięło ok. 220 hotelarzy.
   
 • Codzienny wideoczat dla członków IGHP, tym razem poświęciliśmy mikroprzedsiębiorcom.

7 kwietnia, wtorek

 • Wideoczat dla członków IGHP, gdzie gościem specjalnym była Urszula Kołtko z Mumotive. Tematem spotkania był HR w hotelu w sytuacji kryzysowej oraz komunikacja z pracownikami. Ekspertka omówiła m.in. plan działań HR w sytuacji kryzysowej, zarządzanie komunikacją z pracownikami w sytuacji kryzysowej oraz komunikację z pracownikiem w sytuacji wyboru przedstawicieli pracowników, wprowadzenia ograniczenia czasu pracy oraz zwolnień grupowych i indywidualnych.

6 kwietnia, poniedziałek

 • Wideoczat dla członków IGHP. Naszym gościem specjalnym była radca prawny Jolanta Adamska. W trakcie spotkania zostały umówione możliwe rozwiązania prawne dotyczące ograniczenia kosztów osobowych, rozwiązania prawne obejmujące redukcję etatów, procedura komunikacji i ustaleń organizacyjnych przy redukcji etatów, procedura formalna – obowiązki pracodawcy, a także terminy, jakie należy zachować, podejmując decyzję o redukcji zatrudnienia.

3 kwietnia, piątek

 • Kontynuujemy wideoczaty dla członków IGHP. O godz. 10 odbyło się 13. spotkanie w wirtualnej przestrzeni. Rozmawialiśmy z członkami o konkretnych rozwiązaniach z tarczy antykryzysowej. W wideokonferencji wzięło udział 170 hotelarzy.

2 kwietnia, czwartek

 • Sztab kryzysowy, którego jesteśmy jako Izba członkiem, wystosował kolejny apel do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i sekretarza stanu Andrzeja Gut-Mostowego. Celem listu jest m.in. zaprezentowanie katastrofalnej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie branża turystyczna oraz propozycja kierunków kolejnych wspólnych działań dot. nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej, czyli stworzenie tarczy 2.0.

Treść listu: http://sar.org.pl/public/content/TUGETHER/SYTUCJA-W-BRANŻY_0204.pdf?fbclid=IwAR1nSUml-_L3Iqj6tJeu1QluPNj3yLdJgJywQNrUE3LU0mYDjwDb5JwoTFU
 

 • 12. wideoczat dla członków IGHP. W czwartek mieliśmy dwóch gości specjalnych, ekspertów - Andrzeja Puncewicza, założyciela i partnera zarządzającego w firmie Crido Kariera oraz Jakuba Ziółka, szefa Crido Legal. Udział w spotkaniu wzięło 210 hotelarzy.
   
 • Marcin Mączyński był gościem Rafała Krzyckiego z Horeca Business Club. Rozmowa dotyczyła drugiej odsłony tarczy antykryzysowej.
   
 • Branża hotelarska w mediach: komentarz IGHP dla PAP zacytowało 20 redakcji, w tym polskieradio.pl, polsatnews.pl, gazetaprawna.pl

1 kwietnia, środa

 • Przekazaliśmy naszym członkom informacje na temat działań, które IGHP podejmuje jako członek HOTREC, w rozmowach z Booking.com.
   
 • 11. wideoczat dla członków IGHP, w którym wzięło udział ponad 200 hotelarzy. Rozmawialiśmy o tarczy antykryzysowej – ustawie, którą dzień wcześniej podpisał prezydent RP.

31 marca, wtorek

 • 10. wideoczat dla członków IGHP, który poprowadził Marcin Mączyński. Udział w nim wzięło 180 hotelarzy. Na pytania członków odpowiadali również wiceprezesi Izby Piotr Kwiatkowski i Tomasz Pieniążek

30 marca, poniedziałek

 • Wylała się fala zwolnień w hotelach – alarmujemy w piśmie do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Oczekujemy od rządu zdecydowanych działań ratujących przedsiębiorstwa hotelarskie przed bankructwem, setki tysięcy pracowników przed zwolnieniami i dramatami ich rodzin. Dla przedsiębiorców, którzy stracili w ciągu ostatniego miesiąca niemal 100% obrotów i odnotowali anulacje większości rezerwacji w następnych miesiącach, konieczne są natychmiastowe działania w postaci bezwarunkowego dofinansowania utrzymania zatrudnienia oraz zwolnienia z wszelkich danin publicznoprawnych (podatki i ZUS).
   
 • Przeprowadziliśmy 9. wideoczat z członkami IGHP na temat aktualnej sytuacji prawnej związanej z pomocą rządu dla przedsiębiorstw hotelarskich. Udział w nim wzięło ok. 180 osób.
   
 • W ramach prac zespołu antykryzysowego przy Ministerstwie Rozwoju odbyliśmy kolejne spotkanie robocze w formie telekonferencji.

29 marca, niedziela

 • Wysłaliśmy do wszystkich naszych członków ustawę antykryzysową przegłosowaną przez Sejm, która została przekazana do Senatu.

28 marca, sobota

 • O akcji „Gmina przyjazna turystyce” napisały redakcje: turystyka.rp.pl, tur-info.pl

https://turystyka.rp.pl/noclegi/hotele/25302-hotelarze-gmino-odpusc-nam-podatek

27 marca, piątek

 • Ogłosiliśmy start akcji #gminaprzyjaznaturystyce. To nowa inicjatywa, nad którą IGHP pracowała w ramach zespołu roboczego branży turystycznej. Akcja ma być wsparciem dla hotelarzy i innych przedsiębiorców zajmujących się szeroko rozumianą gościnnością. Zgodnie z propozycjami zawartymi w ustawie antykryzysowej, gminy będą miały możliwość: zwolnić podmioty z opłat za podatek od nieruchomości, przedłużyć terminy płatności za inne świadczenia.

26 marca, czwartek

 • W nocy otrzymaliśmy projekty rządowych ustaw dotyczące pomocy przedsiębiorcom. Od rana analizowaliśmy propozycje pod kątem zgodności z naszymi postulatami.
   
 • Wspólnie z branżą pracujemy nad kampanią dot. wsparcia przedsiębiorców ze strony samorządów
   
 • Poranny wideoczat (nr 8) z naszymi członkami przenieśliśmy na godzinę 16., by podzielić się na gorąco wnioskami z analizy rządowych projektów ustaw. Udział w wirtualnym spotkaniu wzięło 180 przedstawicieli członków Izby, a także członkowie zarządu IGHP: Marcin Mączyński, Tomasz Pieniążek i Piotr Kwiatkowski.
   
 • 14. i ostatni 15. wideoczat dla hotelarzy z regionów skierowany był dla Opolszczyzny oraz Warmii i Mazur. Uczestniczyło w nim 25 osób.
   
 • Wieczorem przeprowadziliśmy konsultacje w ramach grupy roboczej branży turystycznej (sztab kryzysowy przy Ministerstwie Rozwoju)

25 marca, środa

 • Działania IGHP przynoszą efekt. Największe organizacje biznesu wspólnie zaapelowały do rządu o rozszerzenie zapisów Tarczy Antykryzysowej, której kształt jest dzisiaj dalece niewystarczający. Hotelarstwo zostało wymienione w deklaracji reaktywującej Radę Przedsiębiorczości jako jedna z branż, która potrzebuje natychmiastowej pomocy!
   
 • Przeprowadziliśmy 7. wideoczat z zarządem IGHP dla członków Izby, który poprowadził tradycyjnie sekretarz generalny Izby. Marcin Mączyński jest jednocześnie członkiem zespołu kryzysowego przy MR. W spotkaniu online wzięło udział 170 hotelarzy.
   
 • Odbyła się 13. i 14. wideokonferencja z hotelarzami z regionów, również niebędącymi członkami IGHP. Tym razem dedykowaliśmy je hotelarzom z regionu zachodniopomorskiego i lubelskiego. Udział w wideoczatach dla regionów wzięło 90 hotelarzy.

24 marca, wtorek

 • Zorganizowaliśmy wideoczat z Andrzejem Gut-Mostowym, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialnym za turystykę. Udział wzięli również Rafał Szlachta, dyrektor departamentu turystyki oraz Dominik Borek, zastępca dyrektora w departamencie turystyki Ministerstwa Rozwoju. IGHP zaprosiła aktywnego udziału przedstawicieli organizacji branżowych i stowarzyszeń. Wśród tematów rozmowy pojawiła się kwestia konieczności pomocy ze strony banków. Ich elastyczności w rozmowach z przedsiębiorcami, konieczności ustawowej pomocy w sprawie abolicji podatkowej, kredytowej, przedłużenia terminów płatności, umorzenia opłat za ZUS. W trosce o wszystkich członków hotelarskiej społeczności udostępniliśmy publicznie transmisję NA ŻYWO na profilu IGHP na Facebooku. Było nas łącznie około 650 osób. W sumie odnotowaliśmy aż 11 tysięcy wyświetleń.
   
 • Odbył się 12. wideoczat z hotelarzami z regionów, tym razem z wielkopolskiego. Udział w nim wzięło 25 hotelarzy.
   
 • Wideoczat zespołu kryzysowego przy MR – spotkane robocze
   
 • Głos hotelarzy w mediach masowych. Ukazało się kilkadziesiąt publikacji z komentarzem prezesa IGHP Ireneusza Węgłowskiego na temat katastrofalnych skutków koronawirusa dla hotelarstwa.

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/303239874-Ida-potezne-zwolnienia-Nawet-milion-osob-straci-prace.html?fbclid=IwAR1hF07M7m4Iq2mlUjURRkCJwCFMbHxroeClIbAKFC7JBXv8HBTN1Cc3T1o

23 marca, poniedziałek

 • Przeprowadziliśmy kolejny wideoczat z zarządem IGHP dla członków IGHP, który poprowadził tradycyjnie sekretarz generalny Izby. Marcin Mączyński jest jednocześnie członkiem zespołu kryzysowego przy MR. W spotkaniu online wzięło udział ok. 170 hotelarzy.
   
 • Na dwie regionalne wideokonferencje z hotelarzami, również niebędącymi członkami IGHP, zaprosiliśmy wszystkich chętnych z regionu kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Udział w wideoczatach dla regionów wzięło ponad 80 hotelarzy.
   
 • Zarząd Izby monitoruje sytuację związaną z tworzeniem specustawy, opiniuje projekty i jest w bieżącym kontakcie z ekspertami z Ministerstwa Rozwoju.

22 marca, niedziela

 • Zarząd Izby cały dzień opiniował projekty ustaw i był w bieżącym kontakcie z ekspertami z Ministerstwa Rozwoju.

21 marca, sobota

 • IGHP zaapelowała o pilne i skuteczne wsparcie polskiego hotelarstwa! Izba w liście do prezydenta RP Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów oraz Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju przekonuje o konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy finansowej branży hotelarskiej. Tylko dzięki radykalnym decyzjom i działaniom rządu rozmiar tragedii, która dotyka branżę, będzie ograniczony. Dalsza zwłoka grozi nieodwracalnym załamaniem hotelarstwa w Polsce. Z pismem można zapoznać się na naszej stronie: https://www.ighp.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=46283
   
 • Nieustannie monitorujemy sytuację związaną z tworzeniem specustawy, bierzemy udział w licznych rozmowach i korespondencji. Na bieżąco zbieramy opinie i uwagi naszych członków, odpowiadamy na setki pytań, wspieramy i walczymy o optymalne dla hotelarstwa przepisy, które pozwolą przetrwać hotelarzom w tym niezwykle trudnym czasie.

20 marca, piątek

 • Przedstawiliśmy stanowisko branży turystycznej dot. tzw. tarczy antykryzysowej oraz propozycje uzupełniające w tym zakresie. Stanowisko zostało przygotowane przez zespół roboczy przy Ministerstwie Rozwoju, którego członkiem jest IGHP. Z pismem można zapoznać się tutaj: https://www.ighp.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=46281
   
 • Przeprowadziliśmy dla członków IGHP kolejną wideokonferencję Marcina Mączyńskiego, sekretarza generalnego Izby, który jest jednocześnie członkiem zespołu kryzysowego przy MR. W spotkaniu online wzięło udział nawet 180 hotelarzy.
   
 • Na kolejne dwie regionalne wideokonferencje z hotelarzami, również niebędącymi członkami IGHP, zaprosiliśmy wszystkich chętnych z Podkarpacia i Pomorza. Udział w wideoczacie wzięło ponad 80 hotelarzy.

19 marca, czwartek

 • IGHP wysłała kolejne już pismo do Ministerstwa Finansów w sprawie podatku minimalnego w hotelach. Przedstawiciele środowiska hotelarskiego przy wsparciu Andrzeja Gut-Mostowego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju prowadzili w ostatnich tygodniach rozmowy w Ministerstwie Finansów nt. zmiany interpretacji przepisów dotyczących podatku minimalnego od najmu w budynkach komercyjnych. Tymczasem MF ogłosiło popołudniu 19 marca swoją propozycję rozwiązań w tej sprawie w ramach pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorstw, z której wynika, że płatnicy tego podatku będą mogli opóźnić zapłatę za miesiące marzec-maj do 20 lipca. IGHP zapowiedź odroczenia płacenia podatku przyjmuje z zadowoleniem, jednak celem Izby jest przekonanie Ministra Finansów, że ten rodzaj podatku w ogóle nie powinien być stosowany w hotelach.
   
 • W czwartek miały miejsce 3 wideokonferencje sekretarza generalnego Izby, który jest jednocześnie członkiem zespołu kryzysowego przy MR. Poranny wideoczat z członkami Izby zgromadził ok. 120 osób.
   
 • Przeprowadziliśmy kolejne dwie regionalne wideokonferencje z hotelarzami, również niebędącymi członkami IGHP. Pierwszą z nich zorganizowaliśmy dla Białegostoku i Podlasia, drugą dla Warszawy i Mazowsza.
   
 • Telekonferencja zespołu kryzysowego przy Ministerstwie Rozwoju z Andrzejem Gut-Mostowym, sekretarzem stanu w MR, odpowiedzialnym za turystykę. IGHP w zespole reprezentuje Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby.
   
 • Horeca Radio – audycja z udziałem członków sztabu kryzysowego przy Ministerstwie Rozwoju – hotelarzy reprezentował Marcin Mączyński. Gośćmi audycji byli również Bartosz Bieszyński, szef sztabu przy MR i Paweł Tyszkiewicz, szef Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

18 marca, środa

 • W czwartek miały miejsce 3 wideokonferencje sekretarza generalnego Izby. Jedna z członkami Izby (udział ok. 120 osób) oraz z hotelarzami, tym razem z Dolnego Śląska. Łącznie wzięło udział ponad 200 osób.
   
 • Przedstawienie opinii publicznej dramatycznej sytuacji hotelarzy w wywiadzie na żywo, który stacji TVN24 udzielił Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP. Nasza branża jako pierwsza, bezpośrednio po zakończeniu transmisji konferencji prezydenta i premiera, miała możliwość przedstawienia komentarza do aktualnej sytuacji.
   
 • Telekonferencja zespołu kryzysowego przy Ministerstwie Rozwoju z Andrzejem Gut-Mostowym, sekretarzem stanu w MR, odpowiedzialnym za turystykę. IGHP reprezentuje Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby. Rozmowa dotyczyła propozycji rządu, którą poznaliśmy we wstępnej wersji.

17 marca, wtorek

 • W środę odbyły się 3 wideokonferencje prowadzone przez sekretarza generalnego Izby, w tym spotkanie online z członkami Izby, w którym wzięło udział ponad 120 osób oraz dwa wideoczaty z hotelarzami z Zakopanego i Podhala oraz z Katowic i woj. śląskiego.

16 marca, poniedziałek

 • Z sukcesem - choć nie bez przeszkód - wdrożyliśmy zdalny sposób komunikacji z członkami Izby. Odbyło się pierwsze spotkanie online, w którym wzięło udział ponad 120 osób z hoteli członkowskich. Przez dwie godziny od g. 12:30 Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP odpowiadał na pytania naszych członków. A wśród ważnych dla hotelarzy tematów był ZUS i kwestia płatności składek, Booking.com, podatek od nieruchomości, kwestie pracownicze, OZZ i abonament RTV, kwestie opłat za śmieci, kwarantanna w hotelu, czy zwrot zadatków.
   
 • Kielce i Kraków – odbyły się dwa pierwsze wideospotkania hotelarzy w regionach z IGHP. Uczestniczyło w nich łącznie 100 hotelarzy, również z hoteli niezrzeszonych w Izbie.
   
 • Sekretarz generalny IGHP uczestniczył (wirtualnie) w kolejnym spotkaniu sztabu kryzysowego ws. specustawy m.in. z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialnym za turystykę Andrzejem Gut-Mostowym. Uczestnicy omówili status prac nad rządowym pakietem ustaw osłonowych dla przedsiębiorców naszej branży. Istnieje duża szansa, że rząd zajmie się tą sprawą na jutrzejszym posiedzeniu.
   
 • Wideoczat Rafała Krzyckiego, Horeca Radio z Marcinem Mączyńskim. W rozmowie uczestniczyło około 300 osób.

15 marca, niedziela

 • Ze względu na pilny charakter zagadnienia i brak odpowiedzi MZ zarząd Izby w niedzielę skontaktował się telefonicznie z p. Rafałem Szlachtą - dyrektorem Departamentu Turystyki w MR. Interpretacja prawna przepisów, na której oparta była rekomendacja Izby nie jest kwestionowana, jednak Izba przyjęła sugestię MR, że sposób podawania posiłków gościom hotelowym w tych dramatycznie zmieniających się okolicznościach powinien się odbywać w formie „na wynos”. Uwzględniając konieczność wspólnego działania, IGHP rekomenduje zaakceptowanie takiej formy funkcjonowania gastronomii hotelowej.
   
 • Wystosowaliśmy wspólny komunikat branży hotelarskiej, gdzie staramy się wyjaśnić kwestie zobowiązań publicznoprawnych. Szczegóły: https://www.ighp.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=46119
   
 • Wdrażamy naszą nową inicjatywę dotyczącą komunikacji z członkami Izby – od 16.03 codziennie przez 2 godziny sekretarz generalny IGHP będzie do dyspozycji członków Izby. W trakcie wideoczatów odpowie na wszystkie pytania naszych członków.
   
 • Przygotowaliśmy rekomendacje ws. ZUS. W poniedziałek 16.03. przypada termin płatności składek ZUS. Jest to według obowiązujących przepisów ostateczny termin złożenia wniosku o odroczenie płatności składek za miesiąc poprzedni. Biorąc pod uwagę sytuację branży, w przypadku takiej potrzeby finansowej przedsiębiorstwa, IGHP proponuje złożenie odpowiedniego wniosku. Izba sugeruje wnioskowanie o odroczenie na okres 6 miesięcy.

14 marca, sobota

 • Z uwagi na pojawiające się wątpliwości hotelarzy oraz sprzeczne decyzje lokalnych stacji Sanepid z zakresie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku odnośnie gastronomii hotelowej, IGHP zwróciła się w sobotę do MZ o jednoznaczną interpretację przepisów w nim zawartych oraz jednolite wytyczne dla stacji sanitarno-epidemiologicznych.

13 marca, piątek

 • Wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. IGHP zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o pilne wyjaśnienie, w jaki sposób ma być traktowana restauracja hotelowa i w jaki sposób hotelarze mają serwować posiłki gościom w hotelu.
   
 • Spotkania regionalne IGHP z hotelarzami będą odbywały się online. W poniedziałek Kielce i Kraków.
   
 • Otrzymaliśmy do konsultacji Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów. Tak więc pracujemy nad tym tematem również w tej chwili.

12 marca, czwartek

 • Odbyło się spotkanie zespołu roboczego z 11 przedstawicielami banków (w tym BGK oraz Ministerstwa Finansów i Związku Banków Polskich), gdzie została omówiona sytuacja, w jakiej znalazła się dzisiaj branża hotelarska.
   
 • IGHP analizuje formę spotkań regionalnych hotelarzy. Pierwsze - z woj. świętokrzyskiego i małopolskiego zostały zaplanowane na 16.03. Będziemy rozmawiać o tym, co hotele mogą zrobić i jak postępować, aby minimalizować straty.

11 marca, środa

 • IGHP wysłała pismo do wszystkich wojewodów z pytaniami dotyczącymi procedur w hotelach w przypadku kwarantanny związanej z podejrzeniem wystąpienia koronawirusa w obiekcie.
   
 • Od godz. 18 do godzin porannych trwało spotkanie roboczej grupy kryzysowej powołanej przy Ministerstwie Rozwoju, której członkiem jest Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP

10 marca, wtorek

 • Poznaliśmy filary programu osłonowego Ministerstwa Rozwoju dla przedsiębiorstw z branży turystycznej, w tym dla hoteli. Bardzo nas cieszy, że większość postulatów IGHP została w tym programie uwzględniona. Chodzi m.in. o odroczenia dotyczące podatków CIT, PIT, VAT i składek na ZUS, a także instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw, jak uruchomienie tanich pożyczek i gwarancji dla przedsiębiorstw przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
   
 • IGHP opublikowała wyniki ankiety wśród hotelarzy dot. wpływu koronawirusa

9 marca, poniedziałek

 • IGHP na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju ws. wpływu koronawirusa na branżę. Przedstawiciele branży turystycznej, w tym IGHP omówili aktualną sytuację związaną z wpływem koronawirusa na branżę oraz propozycje działań zaradczych. W wyniku spotkania powołano sztab antykryzysowy przy MR, którego członkiem został Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

6 marca, piątek

 • IGHP poinformowała hotelarzy o stosowanych dobrych praktykach w kwestii anulacji rezerwacji. Po zapoznaniu się z sytuacją dotyczącą anulacji rezerwacji w hotelach w następstwie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego przygotowała dla hotelarzy przykłady sprawdzonych działań w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie IGHP zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju o udzielenie przez rząd pomocy przedsiębiorcom hotelarskim.

https://www.ighp.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=45843

1 marca, niedziela

 • Odpowiadając na pismo IGHP z dnia 26.02.2020 r. dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektorat Sanitarny, w uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia opracował zalecenia/wytyczne dla obiektów hotelarskich.

https://u.profitroom.com/2017.ighp.pl/uploads/02-HOTELE_28.02.20201.pdf

 

26 lutego, środa

 • W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie IGHP zwróciła się do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przekazanie wytycznych i procedur działania. Dla IGHP istotne jest, by podmioty świadczące usługi turystyczne i hotelarskie w Polsce były przygotowane na mogące wystąpić w naszym kraju zagrożenia.

https://www.ighp.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci?NewsID=45543

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij