IGHP na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju ws. wpływu koronawirusa na branżę

10.03.2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

W poniedziałek 9 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rozwoju, na którym przedstawiciele branży turystycznej, w tym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego omówili aktualną sytuację związaną z wpływem koronawirusa na branżę oraz propozycje działań zaradczych. W wyniku spotkania powołano sztab antykryzysowy, którego członkiem został Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

W spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszeń branżowych uczestniczyli m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut Mostowy oraz przedstawiciele ministerstwa finansów. IGHP reprezentowali Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP oraz Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby.

Najważniejsze dla branży hotelarskiej tematy dyskusji dotyczyły kwestii poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw hotelarskich, w tym elastycznego odroczenia zobowiązań podatkowych, długoterminowego odroczenia płatności składek ZUS, uruchomienia pożyczek do 10 mln zł z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz otwarcia niskooprocentowanych linii kredytowych przez BGK.

- Główne kierunki pomocy oczekiwanej przez hotele zostały wypracowane. Jesteśmy gotowi do stałej współpracy z rządem, by zmniejszyć straty wynikające z wpływu koronawirusa na naszą branżę. A te, już dzisiaj wiemy, że są ogromne i będą jeszcze się zwiększać. Szacujemy, że w ciągu trzech miesięcy mogą wynieść nawet 90 procent zakładanych przychodów – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP.

Konkretne rozwiązania pomocowe minister Emilewicz przedstawi dzisiaj.

- Turystyka jest jedną z branż najbardziej dotkniętych koronawirusem i ograniczeniem podróży i imprez. Tak jest na całym świecie, nie tylko w Polsce, Włochy też przeżywają duże turbulencje. Mieliśmy sygnały, że jest źle, a możliwe, że idzie dramat – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w MR odpowiedzialny za turystykę.

Powołany zespół antykryzysowy będzie spotykał się co dwa tygodnie. Kolejne spotkanie odbędzie się 24 marca.

Pismo z postulatami IGHP skierowane do Minister Rozwoju

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij