Restauracja Magia Lubczyku w Havet Hotel oficjalnie dołącza do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

02.12.2019
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Restauracja a la carte Magia Lubczyku oficjalnie dołącza do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego miejsc, które oferują wysokiej jakości regionalne produkty oraz dania sporządzane na bazie lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury. 

Obecność w tak zacnym gronie przyświecała szefowi kuchni Maciejowi Żukowskiemu już na etapie prac koncepcyjnych nowej restauracji hotelu HAVET w Dźwirzynie. Wieloletnie poszukiwania lokalnych dostawców i ich produktów, wiedza i zaangażowanie całego zespołu kucharzy oraz spójna i konsekwentna praca przyniosły upragniony sukces.

Restauracja Magia Lubczyku, blisko rok po otwarciu, zyskała uznanie Goście hotelu oraz stała się lubianą i polecaną restauracją na kołobrzeskim rynku gastronomicznym. Tradycyjny schabowy o ponadprzeciętnych rozmiarach, zupa rybna na bazie żurku, weekendowe rodzinne obiady czy 7-daniowa kolacja degustacyjna to tylko wybrane pozycje cieszące się największym uznaniem Gości. Uzupełnieniem oferty są cykliczne sezonowe menu oraz własne przetwory, marynaty, wędliny, sery, a także wielosmakowe nalewki.

Uczestnictwo w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, prestiż wynikający z posługiwania się uznanym znakiem graficznym. To przede wszystkim uczestnictwo w klubie pasjonatów, ludzi zaangażowanych w to, co robią i tworzą.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij