IGHP na TT Warsaw 2018

23.11.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

„Reforma prawa turystycznego. Najem krótkotrwały, wnioski na dziś i na przyszłość" to tytuł panelu zorganizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystki na 26. Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw, w którym wziął udział Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP.

Uczestnicy dyskusji zgodnie stwierdzili, że potrzebna jest szeroka dyskusja nad przyszłością sharing economy w turystyce. Coraz większa popularność krótkotrwałego najmu pokojów czy nawet całych mieszkań przez osoby prywatne i szybki rozwój pośredniczących w tym serwisów internetowych (np. Airbnb) niepokoi branżę turystyczną.
W trakcie gorącej dyskusji wiceprezes IGHP Krzysztof Szadurski zwrócił uwagę, że w 2016 r. Komisja Europejska wydała dokument „Program na rzecz gospodarki dzielenia się", wą którym zachęca kraje członkowskie do nienakładania zbyt dużych obciążeń na podmioty świadczące usługi okazjonalnie. Według Szadurskiego trzeba określić, co jest taką usługą okazjonalną, a co już działalnością gospodarczą. - Trzeba wprowadzić próg, powyżej którego osoba prowadząca najem krótkoterminowy musi zarejestrować się jako podmiot gospodarczy. To jest nasz pierwszy postulat - mówił wiceprezes IGHP, nawiązując do działań Izby w tym zakresie.
Uregulowania wymagają też: kwestia bezpieczeństwa gości (warunki, jakie powinny spełniać wynajmowane pokoje, odpowiedzialność za mienie) i zagwarantowanie praw konsumenckich (jasna informacja o cenie usługi, możliwości reklamacji). Warunkiem wstępnym powinna być zaś rejestracja wszystkich świadczących usługi najmu krótkoterminowego.
Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij