Oświadczenie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w sprawie publikacji dotyczących krótkotrwałego najmu

11.06.2018
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

W marcu br. IGHP wysłała do MSiT swoje uwagi dotyczące zmian w ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Wśród nich zgłoszono kwestię doprecyzowania definicji „usług hotelarskich”, w tym zakresie również konieczność uregulowania krótkotrwałego najmu w ramach systemu tzw. sharing economy.

Właściciele lokali przeznaczonych do krótkotrwałego najmu powinni działać na warunkach uczciwej konkurencji. Usługodawcy, którzy wynajmują mieszkania, apartamenty lub domy turystom na krótkie pobyty, świadczą w istocie usługi noclegowe, powinni więc prowadzić działalność na warunkach, wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Dotyczy to przede wszystkim rejestracji wynajmowanych obiektów, jak też obciążeń podatkowych oraz przepisów z zakresu bezpieczeństwa gości i stałych mieszkańców domów, w których prowadzona jest taka działalność.

Zdaniem IGHP projekt przepisu cytowanego w mediach, który dotyczy obowiązku rejestracji obiektów świadczących usługi krótkoterminowego najmu, zmierza w dobrym kierunku. Powinno to zapewnić większą konkurencyjność podmiotów działających na rynku hotelarskim, a także zwiększyć przejrzystość na rynku najmu lokali i obiektów mieszkalnych.

Z uwagi na brak publikacji projektu przepisów Izba nie może obecnie przeprowadzić szczegółowej analizy planowanych rozwiązań.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij