Hotele w Europie CZERWIEC 2017 - RAPORT MKG HOSPITALITY

31.07.2017
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Po wyraźnej poprawie wyników w maju, wyniki czerwcowe były znacznie niższe. Wskaźniki  w tym miesiącu pokazują duże różnice między krajami naszego kontynentu. Spadek liczby noclegów we Francji i w Niemczech kontrastuje z dwucyfrowymi wzrostami procentowymi w innych krajach - z Grecją, Hiszpanią i Portugalią na czele.

Wyniki w skali kontynentu wykazują w czerwcu niewielki (+2,5%) wzrost wartości wskaźnika RevPAR w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym. Ten rezultat wynika z nieznacznej poprawy frekwencji (+0,7%) oraz wzrostu średnich cen noclegów o 1,5%.

Niemniej jednak wzrost ten maskuje znaczne różnice wyników w różnych kategoriach; hotele 2* zachowały się stabilnie (-0,3%), podczas gdy 4* uzyskały wzrost o 3%. W efekcie wzrost średniej wartości RevPAR w stosunku do ubiegłego roku wynika z sukcesu hoteli 5*, które w okresie od początku roku osiągnęły wzrost o 5,5%.

Różnice między kategoriami nakładają się na geograficzne zróżnicowanie wyników hoteli europejskich w czerwcu. Niektóre kraje odnotowują dwucyfrowe wzrosty wyników, podczas gdy inne wyraźne spadki. Węgry uzyskały w tym miesiącu najlepszy wynik, z wartością RevPAR 70,1 Euro (bez podatku), co stanowi wzrost o 21,3%.

Za tym wschodnio - europejskim krajem podążają ulubione przez turystów latem Portugalia (+19,3), Grecja (+17,7%) i Hiszpania (+16,8%). Wszystkie skorzystały z pierwszych tygodni sezonu letniego, podnosząc ceny – w Portugalii średnia cena noclegu wzrosła o 18,4%, podczas gdy frekwencja utrzymała się na tym samym poziomie co w roku 2016.

Jednak krajem, który uzyskał najgorsze wyniki w czerwcu są Niemcy, gdzie spadek wartości RevPAR wyniósł 8,9%. Wynika to, przede wszystkim, z faktu, że odbywające się co 2 lata imprezy nie odbywają się w roku 2017. Chodzi tu o Berlin Air Show, Automatica Munich i Drupa Düsseldorf, które zazwyczaj przynoszą wiele korzyści przemysłowi turystycznemu swoich miast.

Francja także wykazała także niewielki spadek wartości swojego RevPAR w czerwcu 2017 (-4,4%). Nie jest to dramatyczna różnica, a wynika ona, przede wszystkim, ze słabszych wyników miast prowincjonalnych, które w ubiegłym roku skorzystały z przyjazdów związanych z Euro 2016. W Paryżu hotele uzyskały dobre wyniki (RevPAR +5,7%) głównie dzięki organizacji French Open i Paris Air Show 2017, odbywającego się w stolicy co 2 lata.

Dobre wyniki uzyskały także inne kraje: wartość RevPAR w Republice Czeskiej wzrosła o 10,1% z powodu organizacji Mistrzostw Europy w Koszykówce od 16 do 25 czerwca, które ściągnęły około 60 000 kibiców. Wielka Brytania, kontynuując pozytywny trend rozpoczęty w poprzednim miesiącu, pomimo zagrożenia terrorystycznego utrzymała stabilną frekwencję (+0,2 punktu procentowego). Jednak dzięki gwałtownej inflacji wartość RevPAR w kraju wzrosła o 5,5%. Z kolei Belgia odnotowała wysoki wzrost wartości  RevPAR (+13%) w czerwcu, przy czy wzrost tego wskaźnika od początku roku wyniósł 10,2%.

W okresie przygotowań kontynentu do pełnego sezonu turystyki wakacyjnej pojawiły się jednak duże różnice w wynikach hoteli poszczególnych krajów. Niektóre kraje, dobrze przygotowane do sezonu letniego odnoszą już poważne sukcesy. Przykładami są tu Grecja i kraje Półwyspu Iberyjskiego. Globalnie pozytywne wyniki hotelarstwa kontynentu w czerwcu maskują nie najlepszą sytuację Francji i Niemiec, które odnotowały najniższy wzrost RevPAR od początku roku wynoszący odpowiednio 2% i 1,7%.

Pliki do pobrania: 

Mkg Hotrec Report 

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij