Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

Wiadomości ze świata

Hotele w Europie, lipiec 2017 - RAPORT MKG

04-09-2017

Po okresie stabilnego wzrostu wyników hoteli europejskich w czerwcu, początek szczytu sezonu letniego przyniósł dalszą dynamikę tego procesu. Węgry, Luksemburg i Belgia uzyskały w lipcu lepsze wyniki niż czołowe kraje letniej turystyki wakacyjnej.

 

Dobre wyniki w tym miesiącu osiągnęły hotele sieciowe Europy: średnia wartość wskaźnika RevPAR wzrosła o 5,7% w porównaniu do roku 2016. Wzrosła ilość przyjazdów powodując wzrost frekwencji o 2,1 punktu procentowego. Ceny podniosły się o 2,8%. Wyniki wzrosły podobnie w hotelach wszystkich kategorii. Wzrost wartości wskaźnika RevPAR wynosił od 6,1% w hotelach 3* do 7% w obiektach 4*. Te same kraje, które wpłynęły na ogólny wzrost wyników w ubiegłym roku utrzymały przodującą pozycję w lipcu 2017 roku.

 

Najwyższy wzrost RevPAR uzyskała Turcja (+97,8%) a następnie Portugalia (+15,5%) i Grecja (+14,4%), które korzystając z lipcowego napływu turystów podniosły średnie ceny noclegów. Hiszpania natomiast, po uzyskaniu w kwietniu dwucyfrowego wzrostu RevPAR „zwolniła” do +7,5% w związku z protestami przeciwko masowej turystyce, które miały miejsce na Balearach i w Barcelonie.

 

W wynikach hoteli francuskich widać skutki ubiegłorocznego poziomu cen podczas Euro 2016 oraz nie najlepszej pogody w regionach nadmorskich kraju. Pomimo poprawy sytuacji w Paryżu i w Ile-de-France średnie ceny noclegów obniżyły się o 3,1% ograniczając wzrost RevPAR w lipcu do +1,9%. Przewiduje się poprawę sytuacji w sierpniu.

 

We Włoszech lipiec był miesiącem fali upałów i groźnych pożarów lasu, które między innymi, zniszczyły roślinność na stokach Wezuwiusza. Mimo to Neapol i wybrzeże Amalfi nadal cieszyły się popularnością wśród turystów. Ogólnie Półwysep nie należał do obszarów o najwyższym wzroście wyników, niemniej jednak uzyskał w lipcu solidny wzrost wartości RevPAR (+6,2%). Podobna opinia dotyczy Niemiec (RevPAR +6,7%), gdzie szczyt G20 w Hamburgu i dobre wyniki miast bawarskich pomogły w uzyskaniu takiego wyniku.

 

Najlepsze wyniki odnotowały kraje przodujące od początku roku. Węgry uzyskały najwyższy miesięczny wzrost RevPAR (+28,8%) od początku 2016 roku. Znacznie wzrosła tam średnia cena noclegu, przede wszystkim ze względu na odbywające się w Budapeszcie Mistrzostwa Świata w Pływaniu. Wśród rekordzistów należy wymienić Luksemburg (+21,5%) oraz Belgię (+17,7%) z najwyższym wzrostem frekwencji (+8,9 punktu procentowego) wynikającym ze znacznej poprawy poczucia bezpieczeństwa turystów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Średnia cena noclegu w Belgii, po znacznym spadku na początku roku, wróciła w lipcu do pozytywnego trendu wzrastając o 3,4%.

 

Holandia odnotowała dwucyfrowy wzrost wartości RevPAR (+13%) kontynuując dobra passę trwającą od początku 2017 roku. W Zjednoczonym Królestwie  RevPAR wzrósł o 5,3% dzięki wyższym cenom, podczas gdy frekwencja utrzymała się w lipcu na wysokim poziomie 86% (wzrost o 0,3 punktu procentowego).

 

Polska była jedynym krajem, który odnotował w lipcu niewielki spadek wartości RevPAR (- 1,3%). Przyczyną był, mimo wzrostu frekwencji, spadek cen noclegów. Ogólnie przemysł hotelarski Europy w lipcu odnotował stosunkowo dobre wyniki ekonomiczne.

 

W większości krajów wzrosła wartość RevPAR w porównaniu z rokiem ubiegłym, w niektórych wzrost ten był dwucyfrowy. Region Beneluksu, Francja i Włochy, które miały poważne problemy w roku 2016 powróciły na drogę wzrostu, podczas gdy kraje uzyskujące sukcesy od początku roku w dalszym ciągu utrzymują swoją pozycję.

Targi

W środku sezonu pomyśl o TT Warsaw

Rozpoczął się szczyt wakacyjnych wyjazdów, a firma MT Targi Polska, organizator 24. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw, już mobilizuje siły na listopad i zaprasza przedstawicieli sektora turystycznego do udziału w tym ważnym wydarzeniu.    

Przygotowania do Targów WorldHotel

Jesienią odbędą się 9. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel.    

Partnerzy Medialni

www.hotelprofit.pl
www.horecanet.pl
www.świathoteli.pl
www.horecainfo.pl
www.pbtv.pl/kontakt.html
www.rynekpodrozy.com.pl
www.e-hotelarz.pl
www.horeca.pl

Partnerzy Merytoryczni

www.msport.gov.pl
www.tpa-horwath.pl
www.zlotystandard.info
www.mg.gov.pl
www.worldhotel.pl
www.pot.gov.pl
Realizacja: Ideo
CMS Edito Powered by:
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
wszelkie prawa zastrzeżone